Analitičar ističe da SAD puno troše kako bi smanjile zaostajanje u razvoju sistema elektronskog ratovanja. Kako je precizirano u članku, Pentagon svake godine u tu svrhu troši po 10 milijardi dolara, pri čemu je efikasnost ulaganja za sada teško nazvati idealnom.
S tim u vezi, ekspert ne isključuje mogućnost da bi NATO mogao potpuno da ostane bez sistema komunikacija usled razvoja sistema radio-elektronske borbe u Rusiji i Kini.
Iskoristiti „Ahilovu petu“ Rusije
Autor je kao slabu tačku u ruskim sistemima naveo zaštitu pomorske i vazdušne vojne tehnike koja je, prema njegovim rečima, lošije zaštićena od uticaja kompleksa elektronskog ratovanja.
Zaključak eksperta je da bi Amerika trebalo da obrati pažnju na tu sferu i ističe da bi to bilo mnogo efikasnije od nastojanja da sustigne Rusiju na kopnu.
„Snage Kremlja će u ratu na kopnu biti dobro opremljene kako bi blokirale komunikaciju i senzore SAD i saveznika“, napisao je Eks.
Ranije je Severna flota Rusije saopštila da su ruski vojnici na teritoriji Murmanske oblasti testirali sistem za elektronsko ratovanje „Murmansk BN“, koji je u stanju da ometa signal na udaljenosti do 5.000 kilometara.
Pročitajte još: