Navodi se da je do sada više od milion stanovnika Pekinga dobilo delikatni tampon, a glavni grad je postavio ambiciozan cilj da na kraju testira svih 21,5 miliona stanovnika.
Analni brisevi prvi put su primenjeni u praksi prošle godine širom Kine, uključujući i Šangaj, ali je metoda uglavnom rezervisana za stanovnike potencijalnih žarišta kovida 19, tvrdi Li Tongzeng, stručnjak za zarazne bolesti koga citira kineski državni emiter Si-si-ti-vi.
„Od početka izbijanja epidemije korona virusa na testiranju smo uglavnom koristili briseve grla. Njegove karakteristike su pogodnost i brzina, pa je pogodan za velika ispitivanja“, rekao je Li Tongzeng iz pekinške bolnice u „Ju'an.“
„Bris nosa je tačniji od brisa grla, ali bris nosa može biti neprijatan“, dodao je on.
Naveo je da je u nekim asimptomatskim slučajevima ili kod osoba koje pokazuju blage simptome velika verovatnoća da virus neće biti primećen u grlu ili nosu posle tri do pet dana.
On je podelio nedavno otkriće da kod nekih zaraženih pacijenata „korona virus preživljava duže vreme u njihovom digestivnom traktu ili izlučevinama nego u respiratornom traktu“, komentarišući pogodnosti analnih briseva.
Li je rekao da rektalni brisevi povećavaju procenat otkrivenih slučajeva i drastično umanjuju šanse za propuštanje prave dijagnoze.
„Naravno, analni brisevi nisu toliko prijatni kao brisevi grla, pa se koriste samo nad pojedincima u ključnim karantinskim oblastima. To će smanjiti broj lažnih pozitivnih rezultata“, dodao je on.
Smernice koje je objavila Kineska nacionalna zdravstvena komisija predviđaju da se analni brisevi daju 3 do 5 centimetara unutar rektuma, pre nego što se okrenu i stave na čuvanje u posudu za uzorke.
Kina je 26. januara zabeležila 82 nova slučaja zaraze i 56 asimptomatskih slučajeva, saopštile su nacionalne zdravstvene vlasti, dok se zemlja bori s drugim talasom pandemije od sredine decembra.
Većina pozitivnih slučajeva registrovana je na severoistoku zemlje, gde desetine miliona stanovnika u nekom obliku karantina, prenosi Sputnjik internešenel.