„Protiv vakcine ‘Sputnjik Ve’ deluju različitim tržišnim metodama. Postoji stara tradicija rata između laboratorija i farmaceutskih kompanija. Vodi se klevetnička kampanja, uključujući Boliviju“, rekao je Rihter o pokušajima određenih političkih snaga da diskredituju rusku vakcinu u Latinskoj Americi.
Prema njegovim rečima, desničari a posebno opozicione snage u Boliviji i Argentini nastoje da zaplaše stanovništvo kako ne bi koristili rusku vakcinu.
„Konzervativnim krugovima u Argentini i Boliviji, kao i opozicionim desničarskim snagama u regionu, bitno je da izazovu krizu legitimiteta i rukovođenja u vladama zbog toga što su(brzo) obezbedile vakcinu“, rekao je Rihter.
Kako je rekao, postoje napori da se u medijima i na društvenim mrežama poseje strah i nepoverenje prema ruskoj vakcini, a sve sa ciljem da se promeni ponašanje društva.
Podsetimo, Bolivija je 6. januara registrovala rusku vakcinu na osnovu podataka kliničkih ispitivanja u Rusiji. Prve isporuke se, prema rečima ovog zvaničnika, očekuju tokom treće nedelje januara. Do maja bi u Boliviju trebalo da stigne 5,5 miliona doza.
Nacionalni komitet za imunizaciju Bolivije preporučio je primenu ruske vakcine „Sputnjik Ve“ i kineske „Koronavak“.
Pročitajte još: