Zahvaljujući najvećoj naučnoistraživačkoj instituciji u oblasti odbrambenih tehnologija u regionu, Vojska Srbije u 2021. godinu ulazi sa novim i modernizovanim sistemima naoružanja i još savremenijom vojnom opremom u oblasti raketne artiljerije, bespilotnih letelica, zaštitne balističke opreme, ali i terenskih i komandno-izviđačkih vozila.
Posle više od decenije stagnacije prijema, poslednjih nekoliko godina ponovo je došlo do prijema mladih inženjera, koji rade na ovim projektima.
Najmlađi inženjeri na važnom zadatku
Dvadesetsedmogodišnji poručnici Tamara Šević i Lazar Stojnić u Institut su stigli direktno sa Vojne akademije, odmah su "bačeni u vatru". Tamara je jedna od četiri žene oficira u Institutu, koja uspešno radi na modernizaciji protivavionskog sistema PASARS.
"Kada dođeš posle Akademije, sa osnovnim inženjerskim znanjem, ovde imaš priliku da ga primeniš i unaprediš, da naučiš nešto novo od starijih kolega. To što smo došli ovde, znači da smo imali sreće, velika je sreća doći u Institut i raditi na istraživačkim i razvojnim projektima. Zbog dugogodišnjeg izostajanja prijema inženjerskog podmladka, institut nije imao planiranu smenu generacija, pa smo mi morali da postanemo i rukovodioci nekih projekata, iako smo jako mladi. Starije kolege nam dosta pomažu, prenose nam svoje iskustvo i znanje", priča nam Tamara.
Ona je upravo položila poslednji ispit na master studijama, na Vojnoj akademiji, a master rad će biti vezan za primenu dronova, Institut je nabavio nekoliko komercijalnih dronova koji će joj biti od pomoći u toku realizacije istraživačkog zadatka.
Tamara kaže da je jako važno i što ima mogućnost da na sajmovima u inostranstvu vidi kako napreduje tehnologija drugih država, bila je u Parizu i Moskvi.
Lazar koji je konstruisao Malog Miloša
Njen kolega Lazar već je bio zvezda nekih međunarodnih sajmova naoružanja, on je jedan od članova radnog tima na atraktivnom zadatku izrade robota Mali Miloš, koji je privukao izuzetnu pažnju gde god je stigao.
"Kao mašinski inženjer vozilačke struke, moje je bilo da radim na toj voznoj platformi malog guseničara, tenkića, da mu napravim voznu osnovu, sve što ide uz gusenice, oklopno telo, unutrašnji prostor, pogon i pokretanje. Bio sam i ispomoć u celom projektu, organizaciji i menadžmentu, a drugi deo, borbenu stanicu, radile su, naravno, kolege koje se bave naoružanjem", kaže ovaj mladi inženjer.
U poslednje četiri godine radio je i na platformi borbenog oklopnog vozila BOV KIV, na modernizaciji tenka M-84 i nedavno predstavljenog borbenog oklopnog vozila MRAP, gde je rukovodilac ovog važnog projekta.