Mala vatrena kugla na nebu: Na Zemlju stigao materijal iz svemira star 4,6 milijardi godina

Japanska svemirska agencija je objavila da su u nedelju rano ujutro primili radijski signal sa kapsule koju je oslobodila svemirska letelica „Hajabusa-2“ koja se prizemljila u pustinji u Južnoj Australiji.
Sputnik

Posle uspešno završene misije koja je trajala šest godina iz Japanske svemirske agencije saopštavaju da prelaze u narednu fazu koja podrazumeva posetu još većeg broja asteroida.

​Kapslula koja je stigla na zemlju sadrži materijal star 4,6 milijardi godina, odnosno, potiče iz najranijeg doba nastanka našeg Sunčevog sistema, naglašava rukovodilac projekta Makito Jošikava, prenosi RTS.

Sonda „Hajabusa-2“ koja nije veća od frižidera, krenula je put asteroida Rjugu pre tačno šest godina. Na odredište je stigla u junu 2018. godine, a uzorke sa površine asteroida je pokupila 11. jula prošle godine pošto je najpre u februaru na asteroid ispalila raketu i napravila krater iz koga je uzela uzorke.

​Kapsula koja je sa sonde bačena na zemlju ličila je na malu vatrenu kuglu koja putuje po nebu iznad Australije. Stigla je u četiri sata i trideset minuta po lokalnom remenu.

Naučnici kažu da je kapsula donela oko gram uzorka sa asteroida i da mada to nekome može zvučati kao veoma mala količina, za njih je to ogromno.

​„To nam je dovoljno da dobijemo odgovore na neka pitanja“, navodi Masaki Fudžimoto, zamenik generalnog direktora odeljenja za proučavanje Sunčevog sistema u Japanskoj svemirskoj agenciji.

Pročitajte još:

Komentar