„Spremni smo da blisko sarađujemo sa svim uticajnim silama u regionu, pre svega s Rusijom, u cilju izgradnje nove Sirije, zasnovane na volji naroda te zemlje. Kao što je uz iskrenu saradnju za kratko vreme pošla za rukom izgradnja pravednog mira u Karabahu, verujem da isti takvi koraci mogu da budu preduzeti u Siriji. Režim i terorističke organizacije koje prolivaju krv u Siriji – moraju da budu eliminisane“, rekao je Erdogan, govoreći u turskom parlamentu.
U ponedeljak je objavljeno da su lideri Rusije, Jermenije i Azerbejdžana usvojili zajedničku izjavu o prekidu vatre u Karabahu. Prema ovoj izjavi, u Nagorno-Karabahu potpuni prekid vatre počinje 10. novembra, Azerbejdžan i Jermenija zaustavljaju se na svojim zauzetim položajima, a moraju i da razmene ratne zarobljenike. Takođe, u Karabahu će biti stacionirani ruski mirovnjaci.
Predsednik Turske ranije je razgovarao telefonom sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i najavio je učešće Turske u kontroli prekida vatre u Nagorno-Karabahu u okviru zajedničkog centra u Azerbejdžanu.
Neredi i protesti u Jerevanu počeli su tokom noći 10. novembra, nakon što je premijer Jermenije, zajedno sa predsednicima Rusije i Azerbejdžana, usvojio trilateralnu izjavu o prekidu vatre u Nagorno-Karabahu i predaji Azerbejdžanu nekoliko regiona. U Jermeniji je ovo shvaćeno kao neosnovana odluka o kapitulaciji.
Pristalice opozicije ranije danas okupile su se na Trgu slobode u Jerevanu, zahtevajući ostavku premijera zbog potpisivanja sporazuma o primirju.
Pročitajte još: