Surovost ovog rata je već ušla u istoriju. I Vi ste deo istorije tog rata. Kako biste voleli da ostanete upisani u istoriju?
– Svaki rat nosi okrutnost, žrtve, patnje ljudi, gubitke bližnjih, ali razlika je u tome što je za azerbejdžanski narod ovaj rat oslobodilački, a za Jermeniju – osvajački. Nije tajna da takozvana Armija Nagorno-Karabaha ne postoji, i to je činjenica koju znaju i međunarodni posrednici. Danas u toj strukturi, koju jermenska strana tako naziva, 90 odsto vojnika su državljani Jermenije, njih jermenski vojni komesarijati pozivaju na služenje vojnog roka i šalju ih na okupirane teritorije Azerbejdžeana — u Agdam, Fizuli, Džebrail, Kelbadžar, Kubatli, Lačin, Zangelan. Pitanje je — a šta oni tamo rade? Na međunarodno priznatim teritorijama Azerbejdžana danas se nalaze jermenske okupacione snage. To se ničim ne može opravdati – ni sa stanovišta međunarodnog prava, ni sa stanovišta ljudskog morala. Nemoguće je 30 godina voditi politiku kojom se Azerbejdžanci sprečavaju da se vrate na svoje iskonske zemlje.
To su teritorije na kojima jermensko stanovništvo nikada nije živelo. To što je tamo sve porušeno i što bi trebalo uložiti mnogo snage i vremena da bi se tamo vratili je drugo pitanje, ali se takav stav nikako ne može opravdati. Zbog toga se mi i naši vojnici borimo i ginemo na azerbejdžanskom tlu, a jermenski vojnici ginu na zemlji koju njihova vlada želi da drži okupiranom.
Što se tiče uloge u istoriji – nikada pre nisam o tome razmišljao, a još manje sada. Moj glavni zadatak je da opravdam poverenje azerbejdžanskog naroda, da ispunim obećanja koja sam davao tokom svih godina koliko sam na ovoj dužnosti. I da vodim zemlju putem razvoja i da osiguram njen teritorijalni integritet, a to kako će moja uloga biti ocenjena u budućnosti – to će već zavisiti od volje azerbejdžanskog naroda, od onoga što ćemo postići. Stoga mislim da to pitanje treba ostaviti onima čije je mišljenje za mene uvek bilo vodeće u donošenju određenih odluka, uključujući i pitanje Nagorno-Karabaha.