„Avramovom sporazumu“ o normalizaciji odnosa, Izraela s jedne strane i Emirata i Bahreina sa druge, najavljuje Tramp, priključiće se još „barem pet država“ s kojima su pregovori u toku, na posletku i Saudijska Arabija i Palestinci, i, obećava američki predsednik, „na kraju će zavladati mir na Bliskom istoku. Niko nije verovao da to može da bude učinjeno, i niko nije mislio da to može da bude učinjeno na ovaj način“.
Geopolitička kalkulacija
Ili pak ovaj Trampov sporazum nije motivisan tako plemenitim ciljem kao što je uspostavljanje mira na krvavom Bliskom istoku? Već je reč o hladnokrvnoj geopolitičkoj kalkulaciji, čiji je arhitekta Muhamed bin Zajed, krunski princ emirata Abu Dabi i zamenik vrhovnog komandanta vojske Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Ovo tvrdi „Džeruzalem post“ u tekstu o „teoriji zavere sporazuma Izraela i Emirata“ u kojoj, ocenjuje izraelski list, izgleda ima istine.
„Ambiciozni plan Bin Zajeda, bude li uspešan, okrenuće čitav Bliski istok naglavačke“, piše „Džeruzalem post“ i otkriva: „Plan uključuje punu stratešku alijansu između umerenih sunitskih država i Izraela, sa Sjedinjenim Državama koje paket uvezuju masovnom prodajom oružja. Glavni cilj saveza je obaranje režima ajatolaha u Iranu pre nego što ova zemlja postane nuklearna sila. U isto vreme, oni planiraju da obuzdaju ekspanzionističke aspiracije Turske, i da izoluju Katar — saveznike omraženog ‘Muslimanskog bratstva’ koga se plaše“.
I zaista, kao posredna potvrda ove teorije američke zavere, Turska i Katar su, uz Palestince, najglasniji među kritičarima „Avramovog sporazuma“ postignutog u Vašingtonu. A admiral Džejms Stavridis, nekadašnji glavnokomandujući NATO snaga, na portalu „Blumberg“ ocenjuje da je reč o „sjajnoj vesti u smislu konstruisanja regionalne koalicije protiv Irana“, i najavljuje da će potom uslediti — kao što je „Džeruzalem post“ i predvideo — masovna prodaja američkog oružja članicama ove nove koalicije. Čime bi ovaj mirovni sporazum mogao da se pretvori u pripremu za novi, i dosad najkrvaviji rat na Bliskom istoku.
Ali tu je i Rusija. Koja stoji uz Iran uprkos američkim pretnjama i sankcijama — ovo je zaključak ovonedeljnog razgovora dvojice šefova diplomatije, Sergeja Lavrova i Džavada Zarifa — i koja je istovremeno, kako tvrdi američki portal „Dejli bist“, Trampu pomogla da sklopi „Avramov sporazum“ Izraela, Emirata i Bahreina. Što pitanje njegove prave svrhe čini još kompleksnijim.
Predizborna kampanja
Čemu zapravo služi „Avramov sporazum“, i šta bi posle njega trebalo da usledi, mir ili novi rat na Bliskom istoku? Zašto je Donald Tramp priznao američku krivicu za smrt stotina hiljada ljudi u ovom regionu? I kako će izgledati njegova buduća geopolitička arhitektura?
Ovo su pitanja o kojima su u „Novom Sputnjik poretku“ govorili naš nekadašnji šef diplomatije i ambasador u Ankari Vladislav Jovanović i dugogodišnji dopisnik naših medija iz Turske Vojislav Lalić.
Trampovu kritiku dosadašnjeg američkog angažovanja na Bliskom istoku — čiji se rezultat broji stotinama hiljada mrtvih — Vladislav Jovanović tumači kao „nastavak njegove politike distanciranja od prethodnika i izraz namere, koju biračko telo u SAD podržava, da više ne bude upotrebljavana američka vojna sila na tom prostoru. Umesto nje će, ako bude trebalo, biti upotrebljena vojna sila njihovih saveznika“.
Ovaj bliskoistočni sporazum, postignut dva meseca uoči izbora u SAD, uveren je Vojislav Lalić, „postignut je pre svega zarad potreba Trampove predizborne kampanje — izuzetno snažan jevrejski lobi u SAD i te kako može da mu pomogne da osvoji drugi predsednički mandat“.
Profit vojno-industrijskog kompleksa
Istovremeno, dodaje Lalić, „ovo je pokušaj Trampa da sa svojim bliskoistočnim saveznicima, kako Izraelom tako i UAE i Saudijskom Arabijom, ojača front protiv Irana, i da ograniči uticaj Turske“.
„Pitanje je vremena kada će se i formalno i Saudijska Arabija priključiti ovom frontu“, ističe Vladislav Jovanović.
On objašnjava da su „Amerikanci su naslutili slabost arapskih saveznika Palestine i to nastoje da iskoriste ne bi li Palestinci ostali bez šire podrške, što bi ih nateralo da pristanu na sporazum koji im bude ponuđen... Amerika na Bliski istok više ne šalje bombardere, već vodi pozicioni politički rat u kome nastoji da poveže zemlje koje su joj bliske, eliminišući trvenja koja postoje među njima“.
A to će, kako s radošću ističe admiral Džejms Stavridis, ne skrivajući da i sam pruža konsultantske usluge američkom vojno-industrijskom kompleksu, omogućiti unosnu prodaju aviona F-35 Emiratima, jer posle sporazuma više nema bojazni da će naoružavanjem UAE biti ugrožena bezbednost Izraela.
„Nema sumnje da je i ovakva vrsta motivacije bila prisutna“, veruje Vojislav Lalić, podsećajući da je Tramp — u maniru trgovačkog putnika vojne industrije — „u svoju prvu predsedničku posetu otišao u Rijad, gde je s vlastima Saudijske Arabije ugovorio prodaju američkog naoružanja u vrednosti od oko 90 milijardi dolara“.
Iransko pitanje
S druge strane, ipak, uvereni su Sputnjikovi sagovornici, antiiranski front posle „Avramovog sporazuma“ između jednih i drugih američkih saveznika neće biti jači nego što je bio pre njega.
„Ni naoružavanje Izraela i arapskih saveznika u regionu, ni američki izlazak iz nuklearnog sporazuma ni sankcije do sada nisu uspeli da oslabe poziciju Irana. Koji, štaviše, dodatno ojačava svoje političke i ekonomske veze s Rusijom i sa Kinom, i time učvršćuje i sopstvenu poziciju“, ukazuje Vladislav Jovanović.
„Tramp je pokušao da izoluje Iran, međutim, u tome nije uspeo i ova zemlja ostaje nezaobilazan faktor na Bliskom istoku“, naglašava Vojislav Lalić.
„Baš zato, sporazumom Izraela i UAE ništa se suštinski neće izmeniti u ovom regionu. A to znači da je tamo i dalje sve moguće — i novi sukobi, ali i nova pomirenja. Budućnost je nemoguće predvideti zbog isuviše brojnih interesa koji se tamo prelamaju“.
„Tako da najveći dobitnik posle sklapanja ovog sporazuma, barem u ovom trenutku, ostaje Donald Tramp, zbog političkih poena koje je stekao zbog njegovog postizanja“, zaključuje Vladislav Jovanović.
Pročitajte još: