Autor članka smatra da su indikativne i izjave ministarke energetike Bugarske Temenuške Petkove. Kako se navodi, u bugarskoj strategiji u sferi energetike do 2030. godine projekat se ne spominje, a ministarka je prošle sedmice saopštila da se nova nuklearna elektrana možda i neće nalaziti u Belenama.
„To zapravo znači da zemlja nije sigurna kada je reč o budućnosti elektrane, zbog čega je i nije uključila u glavni dokument o razvoju sektora“, navodi se u članku.
Sredinom juna ruska korporacija „Rosatom“ je potpisala sporazum o saradnji sa francuskom kompanijom „Framatom SAS“ i američkom „GE Stim Paur“ na projektu „Belene“, podseća autor članka.
„Ako 'Rosatom' bude izabran za strateškog investitora gradnje, onda će francuska i američka kompanija biti ključni partneri prilikom opremanju elektrane 'Belene'. Zašto proces selekcije nije nastavljen u poslednja dva ili tri meseca i kakvi su planovi po tom pitanju – nije jasno “, navodi autor.
On sumnja da je Bugarskoj potrebna nova nuklearna elektrana, uprkos izjavama Borisova da je projekat „Belene“ neophodan, jer zemlja u budućnosti neće moći da pokriva svoje energetske potrebe.
Sa druge strane, predsednik parlamentarne komisije za energetiku Valentin Nikolov smatra da je ministarka Petkova samo precizirala da u spomenutoj strategiji ne može biti konkretnih detalja o nuklearnim elektranama, jer se tamo govori o razvoju sektora u celini.
On smatra da je Bugarskoj potrebna nuklearna elektrana, pored postojeće „Kozloduj“, jer „ona nije večna“.
Pročitajte još: