Senator je podsetio da je Moskva 2017. godine, u skladu sa rusko-američkim sporazumom, završila odlaganje hemijskog oružja i municije, dok Sjedinjene Američke Države „nisu to ni započele po određenim ozbiljnim pitanjima“.
„Kakvo hemijsko oružje? Mi ga ne proizvodimo i pridržavamo se svih dogovora. Oni sve imaju u skladištima. Ispada da oni vide trun u tuđem oku, ali u svom ne vide brvno“, istakao je Klincevič.
Senator smatra da Sjedinjene Američke Države nisu zadovoljne postojanjem naučno-istraživačkih instituta u Rusiji, čiji razvoj se može nazvati prodorom. Klincevič je istovremeno pozvao da se ne obraća pažnja na sankcije, s obzirom da su one postale uobičajene pojava.
U sredu je američko Ministarstvo trgovine saopštilo da su Sjedinjene Američke Države na spisak sankcija dodale pet ruskih naučno-istraživačkih instituta, sumnjajući ih da rade na hemijskom i biološkom oružju. Jedan od njih je 48. Centralni naučno-istraživački institut Ministarstva odbrane Rusije, koji je zajedno sa centrom „Gamaleja“ napravio vakcinu protiv virusa korona.
Stavljanje ruskih naučno-istraživačkih instituta na spisak američkog Ministarstva trgovine znači da američke vlasti uvode ograničenja na izvoz, ponovni izvoz i predaju robe u skladu sa postojećim propisima licima i organizacijama koji predstavljaju rizik po nacionalnu bezbednost i spoljnopolitičke interese Sjedinjenih Američkih Država.
Pročitajte još: