„Zemlje OPEK plus ne smeju da se zaustavljaju na onome što su postigle, potpuna implementacija sporazuma o smanjenju proizvodnje nafte i dalje je neophodna zbog stalne volatilnosti tržišta“, rekao je on i dodao da „kao nikada pre moramo odgovorno da pristupamo implementaciji sporazuma i da držimo oči širom otvorene“.
Ministar energetike je takođe istakao da je svetsko tržište nafte trenutno krhko i da postoje neizvesnosti i „crni labudovi“.
„Vidimo kako se tržište teško oporavlja i mnoge neizvesnosti, koje ometaju vraćanje na pokazatelje globalne ekonomije i globalne potrošnje naftnih sirovina iz periodsa pre krize. Vidimo da je tržište danas još uvek veoma krhko i da nas čeka još mnogo neizvesnosti, a mogući su i 'crni labudovi'“, rekao je ministar.
Sporazum o smanjenju proizvodnje nafte zemalja OPEK plus
Cene nafte pale su za više od 30 odsto početkom marta usred izbijanja pandemije virusa korona, raskidanja sporazuma zemalja OPEK plus i naknadne najave Saudijske Arabije da će povećati proizvodnju nafte do 13 miliona barela dnevno. Uslovi prethodnog ugovora o smanjenju proizvodnje isticali su krajem prvog tromesečja, a od 1. aprila sva ograničenja proizvodnje su ukinuta.
Početkom maja stupio je na snagu novi sporazum o smanjenju proizvodnje nafte zemalja OPEK plus usred pandemije virusa korona, nižih cena nafte i pada potražnje nafte sa više od 100 miliona barela dnevno na 70-80 miliona barela dnevno. Savez država dogovorio se da smanji proizvodnju za 9,7 miliona barela dnevno u maju i junu, a zatim i u julu.
Od avgusta, zemlje OPEK plus nastavile su da smanjuju proizvodnju, ali u manjem obimu – za 7,7 miliona barela dnevno u periodu do kraja godine, a dalje za 5,8 miliona do kraja aprila 2022. Za osnovu je uzet oktobar 2018, osim za Rusiju i Saudijsku Arabiju, za koje je pokazatelj bio 11 miliona barela dnevno, od čega, po analogiji, sledi smanjivanje proizvodnje za 23, 18 i 14 odsto.
Pročitajte još: