„Zagađenje vazduha i količina gasova koji uzrokuju efekat staklene bašte značajno su opali. Prema dostupnim pokazateljima, loš kvalitet vazduha povezan je sa višim stopama smrtnosti od kovida 19“, konstatuje se u izveštaju UN.
Istovremeno, organizacija je upozorila: ukoliko se ne preduzmu mere za zaštitu životne sredine u procesu ukidanja karantinskih mera, prečišćavanje vazduha biće samo privremeno dostignuće. S tim u vezi, generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je „na pridržavanje zelene politike u inkluzivnom oporavku ekonomije“.
„U mnogim gradovima napravljene su nove biciklističke staze i pešačke zone, što poboljšava bezbednost kretanja i kvalitet vazduha“, rekao je Gutereš.
„Finansijski podsticaji vlada mogu nam pomoći na putu ka ostvarenju ciljeva održivog razvoja ako budu usredsređeni na ekološku transformaciju i stvaranje novih radnih mesta“, zaključio je generalni sekretar UN.
U izveštaju se takođe navodi da se oko 90 odsto registrovanih slučajeva infekcije virusom korona dešava u velikim gradovima.
„Gradska područja postala su epicentar pandemije. Procenjuje se da veliki gradovi čine 90 odsto svih slučajeva“, ističe organizacija.
Pri tome, to nije nužno povezano sa velikom gustinom stanovništva.
„Veliki gradovi su ranjivi zbog njihove organizacije, karakteristika životnih uslova, rada i kretanja njihovih stanovnika“, naglašava se u izveštaju.
„Potrebno je da se osigura da u svim fazama odgovor na izazove pandemije uključuje rešavanje nejednakosti. Moramo kao prioritet postaviti zaštitu najugroženijih stanovnika naših gradova, uključujući stvaranje skloništa i novih domova za beskućnike. To je naša šansa da svet učinimo boljim nego pre pandemije i stvorimo otpornije, inkluzivnije i zelenije gradove“, zaključio je generalni sekretar UN u svom video-obraćanju.
Pročitajte još:
- Planeta poručuje čovečanstvu: Izvucite 10 lekcija iz ove pandemije
- Mač sa dve oštrice: Maske prete Zemlji ekološkom katastrofom
- Italijanski naučnici tvrde: Kovid 19 može da se širi i zagađenim vazduhom