Daničić za Sputnjik otkriva i da odlazak u sibirsku kraljevinu leda i vatre, ili u lepotu altajske misterije čini da se pred putnikovim očima ponovo uspostavlja izvorna harmonija između čoveka i univerzuma.
O virtuelnoj Majskoj izložbi grafike postavljenoj na sajtu Grafičkog kolektiva, o ovoj najstarijoj i godišnjoj izložbi u regionu koja već sedam decenija traje kao simbol Grafičkog kolektiva, razgovaramo sa istoričarkom umetnosti Ljiljanom Ćinkul.
Da li se i danas, vek posle Velikog rata, piše poezija na temu naše najveće golgote? Koliko su se svi ti događaji – od cerskih, drinskih i kolubarskih borbi, albanskih i krfskih stradanja, izgnaničkih dana i neugasle čežnje za otadžbinom – zahvaljujući poemama i zbirkama učesnika, ali i pesnika kasnijih generacija, upisivali u naše književno i kulturno pamćenje? Kako izgleda sto godina pesničkog iskustva rata, sabranog u „Antologiji poezije o Prvom svetskom ratu", razgovaramo sa njenim priređivačem dr Aleksandrom Jovanovićem, akademikom i pesnikom Milosavom Tešićem i književnim kritičarom, docentom Nemanjom Karovićem.
Kakve preporuke od Ministarstva zdravlja o merama zaštite očekuju filmske ekipe da bi nastavile započete projekte, kako će se snimati filmovi u narednim mesecima i šta će biti sa filmskom industrijom koja je zbog pandemije pretrpela velike gubitke – za Sputnjik otkriva direktor Filmskog centra Srbije, Gordan Matić.