Neuspeli pokušaj Pompea da napravi sanitarni kordon oko Rusije

Pompeova poseta postsovjetskim republikama, koja predstavlja pokušaj realizacije politike stvaranja sanitarnog kordona oko Rusije, prema mišljenju ruskih eksperata, završila se neuspehom, jer SAD gube poluge moći u ovom regionu i nemaju više šta da ponude.
Sputnik

„Pompeo, je doneo vest da će SAD dati vojnu pomoć Ukrajini, što je značajno, ali postoje stvari koje su još važnije za Kijev, kao na primer perspektiva članstva Ukrajine u evroatlantske strukture. Tu SAD ne mogu ništa da obećaju svojim ukrajinskim partnerima, ni članstvo u NATO, ni članstvo u EU. Pompeova poseta nije dala one rezultate kojima su se Ukrajinci nadali“, ističe Vladimir Batjuk sa Instituta SAD i Kanade Ruske akademije nauka.

Umesto sanitarnog kordona — postsovjetske integracije

Osim toga, ne samo da evroatlantska perspektiva Ukrajine „visi u vazduhu“, već i imenovanje američkog ambasadora u Kijevu, ali i specijalnog predstavnik za Ukrajinu i Donbas, koji spadaju u Pompeov resor. Zbog toga će želje ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog o većim američkim investicijama, ukidanju taksi na ukrajinski čelik i aktivnom američkom zalaganju za vraćanje Krima Ukrajini ostati neuslišene.

Batjuk ističe da je jedini rezultat Pompeove posete ponuda beloruskom predsedniku Lukašenku da Amerika u potpunosti obezbeđuje potrebe Minska za naftom. Pored toga nema nikakvih principijelnih promena i upravo je „ukrajinsko iskustvo“ poslednjih par godina, prema rečima eksperta, izazvalo suprotan efekat od željenog — nastavak integracije oko Rusije zbog međuzavisnosti i pozitivnog efekta koje donosi saradnja u okviru ovih procesa.

Neuspeli pokušaj Pompea da napravi sanitarni kordon oko Rusije

„Bez obzira na sve probleme, integracioni procesi na postsovjetskom prostranstvu se razvijaju. Za to su zainteresovane bivše članice SSSR-a, pa čak i one koje imaju dvosmislene odnose sa Rusijom — tu mislim na Moldaviju, Gruziju i Ukrajinu“, rekao je ekspert.

Ruske i kineske investicije štete suverenitetu, a američke donose prosperitet

U srednjeazijskim zemljama Uzbekistanu i Kazahstanu Pompeo je kritikovao uticaje Rusije i Kine i „prijateljski“ upozoravao šefove ovih država da ruske i kineske investicije štete suverenitetu ovih zemalja, dok im partnerstvo sa američkim kompanijama može doneti prosperitet.

Američke kompanije „Ševron“ i „Ekson mobil“, kako ističu neki eksperti, već pokušavaju da osvoje naftni sektor u Kazahstanu i zato ne treba ispustiti iz vida detalj da nafta koju je Pompeo ponudio Lukašenku, može biti američka, ali poreklom iz Kazahstana. Eksperti dodaju da Kazahstan i Uzbekistan u velikoj meri zavise od Rusije, koja ne samo da ulaže velika sredstva, već i predstavlja ogromno tržište za domaće proizvode, kao i tržište rada.

Neuspeli pokušaj Pompea da napravi sanitarni kordon oko Rusije

Igor Šiškin, sa Instituta Zajednice Nezavisnih država, ističe da se situacija u ovim zemljama promenila i da Pompeova poseta ne znači da će ove zemlje stati na stranu Amerike i orjentisati se prema njenim potrebama, jer su SAD davno izgubile ovu moć.

„Pozicije šefova centralnoazijskih republika i Kazahstana nisu određene samo njihovim stavom prema SAD, već i činjenicom da se nalaze u kineskom susedstvu. Oni ne žele da budu novac za razmenu u američko-kineskom sukobu“, rekao je Šiškin.

Batjuk ističe da su SAD uticajne i da mogu da izvrše politički, ekonomski i diplomatski pritisak, ali da se situacija znatno izmenila.

„Pre sedamdeset godina prijateljstvo sa Amerikom je bio garant za uspeh. Amerika je tada davala svojim drugovima, partnerima, saveznicima i u Evropi i na Bliskom istoku kredite i pomoć i otvarala je svoje tržište za partnere i saveznika. U tom smislu situacija je sada tužnija, pomoć je postala umerena i ograničena, tržište se ne otvara, već se uvode sankcije i saveznicima“, rekao je ekspert.

Amerika je nekada bila privlačan drugi i saveznik, ali je istovremeno bila i najveći kreditor, dok je danas jedan od najvećih dužnika, što je bitan faktor u donošenju odluke za stupanje u savezničke odnose, upozoravaju eksperti.

Komentar