Kako bi se zaštitili od štetočina, izuzetka nema — bilo da je u pitanju jedna jabuka ili gajba, bilo da je reč o lukovicama ili rasadu.
Ukoliko se pronađu u vozilu, a nemaju odgovarajuće dokumente, putnik će to morati ili da baci ili će ga mađarski carinici vratiti nazad u Srbiju, prenose „Novosti“.
Putnici kod onih kod kojih se pronađu biljke neće biti novčano kažnjeni, ali neće moći da nastave put. Zanimljivo je da se ova obaveza ne odnosi na pet biljaka — urme, durijan, ananas, banane i kokos, koje i dalje možemo da nosimo, čak i kada ne poseduju uverenje o zdravstvenoj ispravnosti.
Strožija pravila zbog štetočina
Strožiji pravilnici o tome šta putnici smeju da unesu u EU napravljeni su zbog biljnih štetočina, a kao deo direktive Evropske unije koja se odnosi na voće i povrće. Na listi evropske institucije je 20 karantinskih štetočina koje se namnožavaju i šire, uključujući japansku bubu, azijsku bubu dugog roga, citrusovu zelenu i crnu tačku i hulella fastidiosa, čiji je ekonomski, ekološki i društveni uticaj na teritoriji EU najoštriji.
Šta sve ne sme?
Putnici koji ulaze na teritoriju EU neće moći, pored jabuka, da unesu ni drugo voće i povrće.
Na ovoj listi su i šljive, trešnje, paradajz, krompir, luk i drugo voće i povrće, ukoliko nemaju fitosanitarni sertifikat. Sušeno, konzervirano i prerađeno voće i povrće može se doneti u zemlje EU.