Šef grčke diplomatije: Rusija je neodvojiv deo evropske bezbednosne arhitekture

Grčka je uvek vodila dijalog sa Rusijom i teži jačanju istorijskog prijateljstva i saradnje sa njom, izjavio je ministar spoljnih poslova Grčke, uoči posete Moskvi i razgovora sa šefom diplomatije Ruske Federacije Sergejem Lavrovom.
Sputnik

O predstojećim razgovorima, sankcijama i pokušajima da se poboljšaju odnosi između Evropske unije i Rusije, o novim mogućnostima za investiranje u Grčku i o zajedničkoj prošlosti, Nikos Dendias je govorio u intervjuu za RIA Novosti.

Putujete u Moskvu na pregovore sa vašim ruskim kolegom Lavrovom. O kojim pitanjima nameravate da razgovarate i kako ocenjujete trenutno stanje naših bilateralnih odnosa?

— Biće to moj prvi susret sa Lavrovom i posebno mi je drago što ćemo moći detaljno da razgovaramo o svim pitanjima koja nas brinu. Grčka i Rusija čuvaju istorijske veze prijateljstva i saradnje. Ono čemu naša zemlja uvek teži jeste dalje jačanje dobrih odnosa i saradnje sa Rusijom, na osnovu uzajamnog poštovanja i jednakosti. 

Želim da istaknem da je Grčka, bez obzira na probleme u prošlosti, ostala sagovornik Rusije, čak i u teškim vremenima u odnosima sa Zapadom, kakva su u poslednje vreme.

Vašington zbog zahlađenja sa Turskom uvlači Grčku u svoje antiruske planove 

Takođe, Rusija je velika država, koja igra važnu ulogu na globalnom nivou, i, naravno, u Jugoistočnoj Evropi i na Bliskom istoku, u regionima od našeg direktnog interesa.

Evo zašto želimo da i dalje razvijamo naše odnose, sa ciljem održavanja regionalne stabilnosti, posebno u tako osetljivim okolnostima, kao što su sadašnje. U tom smislu, imaću priliku da razgovaram sa svojim kolegom Lavrovom o svim pitanjima koja brinu čitav region, sa ciljem nalaženja zajedničkog rešenja trenutnih problema. Takođe ćemo imati mogućnost da razgovaramo o našim bilateralnim odnosima, sa ciljem proširenja naše saradnje u širokom spektru oblasti.

Evropske sankcije i embargo Rusije ograničavaju pristup grčkim poljoprivrednicima ogromnom ruskom tržištu. Podržavate li Vi inicijative predsednika Francuske Emanuela Makrona za prevazilaženje neslaganja i sankcija između Rusije i Evropske unije, koje nikome ne idu u korist? Kako mi možemo poboljšati odnose između Rusije i Evropske unije? Šta mislite o povratku prakse sprovođenja samita Evropske unije i Rusije?

— Kao zemlja članica Evropske unije, Grčka je vezana odlukama koje su donete u okviru EU. To se odnosi i na sankcije, koje su bile uvedene protiv Rusije, i koje naša država mora da primeni.

Sa druge strane, iako je Grčka jedna od država članica koja ističe da EU mora da održava dobre, funkcionalne odnose i otvorene kanale komunikacije sa Rusijom, ona je, nažalost, i deo zemalja koje su više od svih pogođene uključivanjem poljoprivrednih proizvoda u ruske uzvratne mere. Kao što znate, poljoprivredni proizvodi su veliki deo našeg izvoza.

Naša država vidi Rusiju kao sastavni deo evropske bezbednosne arhitekture i nastoji da dâ pozitivan doprinos dijalogu sa Rusijom. Mi podržavamo inicijative za poboljšanje odnosa između EU i Rusije, ističući pri tom potrebu za potpunu sprovođenje međunarodnog prava.

Francuski političar: Nema velike Evrope bez Rusije

Osim toga, ono što Grčka vrlo dobro zna, u svetlu protivpravnih provokacija u Egejskom i istočnom Sredozemnom moru, jeste da samo strogo poštovanje normi međunarodnog prava može da obezbedi mirnu koegzistenciju zemalja i regionalnu stabilnost.

Investiranje Rusije u Grčku je već značajno u oblastima koje nisu od strateške važnosti, kao što su turizam i nekretnine, a u kompleksu „Elounda“ na Kipru investicije iznose 410 miliona evra. U kojim još oblastima vidite mogućnost investiranja od strateške važnosti i razvoja ekonomskih odnosa? Postoje li perspektive u energetskom sektoru, u gasnom sektoru, u vezi sa projektom „Turski tok“?

— Kao što ste i primetili, postoji mogućnost za dalji razvoj naših bilateralnih ekonomskih odnosa i za povećanje ruskih investicija u Grčku. Naravno, ne bih rekao da sektor turizma nije strateški važan za moju zemlju. Naprotiv.

Ali naravno da smo spremni za ruske investicije i u drugim oblastima. Pre svega, ruske investicije u sektore kao što su infrastruktura, transport i građevinarstvo mogu biti realizovane uz pomoć učešća investicionih grupa u ambicioznom programu privatizacije, koji promoviše naša vlada i koje realizuje uglavnom preko HRADF (Fond za korišćenje državne imovine Grčke), u kombinaciji sa trenutnim državnim programom za investicije.

Naravno, ruski investitori, kao i svi investitori, mogu da koriste prednosti novog Zakona o razvoju (finansijske podsticaje, smanjenje birokratije, pojednostavljene procedure), koji je nedavno usvojio Parlament Grčke i koji nudi posebno privlačne institucionalne okvire za investicione programe, koji su od velikog značaja za državu.

Grčka zainteresovana za ruski gas

Takođe bih želeo da skrenem pažnju na sektore visokih tehnologija i primenjenih istraživanja, gde, zahvaljujući saradnji industrijskih grupa, inkubatora i startapova, može doći do uzajamne sinergije sa značajnom dodatnom vrednošću za kompanije koje sarađuju i šire — za naše bilateralne ekonomske odnose.

Što se tiče oblasti energije, Rusija je važan partner Grčke, sa perspektivama za dalje produbljivanje bilateralne saradnje u budućnosti. Radujemo se saradnji, koja je postignuta između grčkih i ruskih kompanija, pre svega u gasnom sektoru, i istovremno smo zainteresovani za jačanje saradnje u drugim oblastima, kao na primer u sferi obnovljivih izvora energije.

Komentar