„Ukrajina je već usvojila sve zakonske akte neophodne za amnestiju u okviru pravnog polja, u kontekstu Minskih sporazuma... Ona će moći da se primenjuje tek nakon izbora legitimnih organa vlasti na okupiranim teritorijama, tj. posle ponovnog uspostavljanja suvereniteta Ukrajine. Odluku o primenjivanju ili neprimenjivanju amnestije usvaja sud“, objasnio je Bodnar.
Prema njegovim rečima, amnestija ne uključuje ljude osuđene za one zločine koji se u skladu sa međunarodnim zakonima smatraju ratnim zločinima.
„Takođe, pod amnestiju neće potpadati lica umešana u obaranje malezijskog ’boinga‘“, dodao je on.
Samoproglašene Donjecka i Luganska narodna republika više puta su izjavljivale da insistiraju na potpunoj amnestiji učesnika sukoba u Donbasu.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske narodne republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. godine.
Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije tih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima Kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih strana i dalje dolazi do razmene vatre.