Kako se navodi, vazdušna grupa, koju čine dva strateška bombardera Tu-95MS, koji pripadaju ruskim Vazdušno-kosmičkim snagama, kao i dva strateška bombardera Hun-bk kineskih vazduhoplovnih snaga, sproveli su vazdušno patroliranje prema unapred planiranoj maršruti iznad Japanskog i Istočnog kineskog mora.
Tokom obavljanja zadataka, avioni obe države su dejstvovali strogo u skladu sa normama međunarodnog prava, naglašeno je u saopštenju ruske vojske.
Tom prilikom, prema podacima objektivne kontrole, nije bio narušen vazdušni prostor drugih država.
Kako se navodi, zajedničko patroliranje je bilo vršeno radi produbljivanja i razvoja rusko-kineskog sveobuhvatnog partnerstva, daljeg povećanja saradnje oružanih snaga dve države, povećanja mogućnosti u vođenju zajedničkih akcija, kao i jačanja globalne strateške stabilnosti.
Ranije su oružane snage Južne Koreje saopštile da su dva ruska vojna aviona dva puta narušila vazdušni prostor zemlje u Japanskom moru.
Za presretanje ruskih aviona bili su podignuti južnokorejski lovci F-16 koji su, navodno, ispalili upozoravajuće hice.
Kasnije je Ministarstvo odbrane Rusije negiralo optužbe da su njihovi avioni Tu-95MS ušli u vazdušni prostor Seula. U resoru su naglasili da su južnokorejski lovci presekli putanju avionima Tu-95MS, stvorivši pretnju za njihovu bezbednosti.