I posle četiri stotine stranica, studija se završava sa pitanjima: koji je to film koji je predstavljao onaj definitivni iskorak ka onome što je kasnije nazvano „crnim talasom“: „Skupljači perja“, „Zaseda“ ili „Rani radovi“? Zbog čega je „crni talas“ obeležio jedno razdoblje srpske kinematografije, ali nije i hrvatske, a još manje slovenačke? Da li je, makar u samo jednoj fazi, država zaista svesno tolerisala i pomagala „crni talas“, isključivo zbog namere da drži stvari u filmskoj industriji pod kontrolom? Na neka od ovih pitanja, u emisiji „Orbita kulture“, odgovore smo potražili od autora studije „Sjaj crnog“ Veljka Radosavljevića.
Slušajte nas i saznajte zašto je publika, i filmska i pozorišna, jedna od najvažnijih vesti u vrelim julskim danima — a upravo o tome svedoče veoma posećeni festivali u Čortanovcima, Smederevu, Sopotu i na Paliću.
Otkrivamo i kroz kakve nas avanture vode junaci novog romana popularnog pisca Erlenda Lua, koji je upravo ovih dana objavila kuća „Geopoetika“.
Kako su današnji kustosi odrastali i šta je to što je obeležilo njihovo detinjstvo — teme su izložbe „Mali kustosi“, koja je otvorena u Muzeju nauke i tehnike. O svemu tome razgovaramo sa kustosom izložbe Danijelom Pejović.
O kakvom kulturnom trajanju govori izložba „Venecijanski izdavači srpskih knjiga 1519–1824.“ i šta za kulturu, kakva je srpska, znači pola milenijuma duga tradicija štamparstva i izdavaštva — neke su od tema o kojima razgovaramo sa autorom izložbe Vladimirom Anđelkovićem i sa urednikom kulturnih programa u NBS Dušanom Zlokolicom.
Emisiju „Orbita kulture“ slušajte subotom od 10 časova na talasima Radija Studio B i onaljn na našem sajtu.