Epilog je dvadeset povređenih Srba koji se, prema rečima meštana, oporavljaju, a mnogi su pod traumom zbog činjenice da je na njih poslata najelitnija kosovska bezbednosna jedinica!
Zašto je u Štrpcu morala da reaguje ova jedinica, a ne obična policija?
Politikolog sa Kosova i Metohije Stefan Filipović iznenađen je činjenicom da su na goloruke ljude koji su samo branili svoju egzistenciju poslati pripadnici elitne jedinice iz Uroševca.
„Ovaj problem postoji već nekoliko meseci u opštini Štrpce. Investitor iz Prištine ’Matkos grup‘ tvrdi da ima dozvolu Opštine da gradi, a Opština je zvanično izdala saopštenje da je odlučila da se radovi prekidaju. Ako takva odluka postoji, to treba da se rešava u proceduri, a ne tako što će se na silu i protivpravno nastavljati radovi, koji ugrožavaju dalji opstanak Srba tako što se uništava potencijal za vodosnabdevanje“, objašnjava Filipović.
Naš sagovornik podseća i da u Štrpcu postoji stanica policije, to jest stanica KPS-a, koja je, po njegovom mišljenju, sposobna da obezbedi nesmetano funkcionisanje javnog reda i i mira.
„Moja poruka je da sledeći put građani prijave skup, kako bi imali legalitet svog okupljanja, a ako opet dođe do prekomerne upotrebe sile, kao sada, da lepo pokrenu proces. Jer niko ne može da onako tuče ljude koji imaju legitimno pravo da brane svoje, posebno jer je zakon na njihovoj strani“, navodi naš sagovornik.
On napominje da su mnogo veće posledice izgradnje ovog objekta nego što se čini na prvi pogled. Od svakodnevnog snabdevanje vodom, zalivanja useva od kojih žive Srbi u ovoj opštini i uništavanja prirodnog ekosistema nacionalnog parka Šar planina.
Dakle, naglašava Filipović, postoji mnogo toga o čemu treba da se razgovara na stručnom nivou, a ne da se odmah aktiviraju biber sprejovi i pendreci specijalnih snaga Kosova.
„Kad nemate razvijene institucije, na svaki problem reagujete tako što ćete poslati interventne jedinice da pokažete kako imate institucije. A institucije ne znače ovo, već brigu o građanima. Ne treba imati sumnje da su na protestu bili obični građani, a na njih je poslata najjača jedinica. Ne u velikom broju ali sa sredstvima sa kojima raspolažu ne bi trebalo da se koriste na ovakav način protiv ljudi koji su srednje i starije generacije… Nije bilo osnova za ovaj incident, ovo je nepotrebno korišćenje sile protiv građana“, smatra Filipović.
Borba meštana Štrpca traje duže od dva meseca za odbranu reka Šar planine, a kada su uspeli da izdejstvuju sklanjanje bagera, on je uz pratnju specijalnih jedinica ponovo počeo da kopa. Za ponedeljak ujutru je zakazan sastanak predstavnika kosovske policije, lokalne samouprave, investitora — privatnika Albanca i meštana.
Gradonačelnik Štrpca Bratislav Nikolić izjavio je da je opštinsko rukovodstvo uz svoj narod. Nikolić je najoštrije osudio prekomernu upotrebu sile od strane ROSU i ocenio da je to napad na sve stanovnike Štrpca.
Inače, Opština Štrpce je donela odluku o obustavi radova na izgradnji mini-hidroelektrane zbog zamućenja vode za piće u rezervoaru, a samim tim i zbog ugrožavanja vodosnabdevanja, i ta odluka je i dalje na snazi.
Iz Opštine Štrpce ističu da će o svemu što se desilo razgovarati sa nadležnima i tražiti objašnjenje za ovakav vid primene sile nad nedužnim stanovnicima Štrpca. Kancelarija za KiM je najoštrije osudila upotrebu „brutalne sile“ policije nad demonstrantima.