Ta odluka je došla nakon što je to preduzeće 8. marta registrovano kao „akcionarsko društvo“ u većinskom vlasništvu takozvane kosovske vlade, a Luka tvrdi da taj novac treba da pruži „Trepči“ „podsticaj u celini“.
Politički analitičar Branko Radun smatra da se to može tumačiti kao poruka Prištine da o „Trepči“ neće biti pregovora u dijalogu sa Beogradom.
„Otmica i preregistracija ’Trepče‘ imaju dva cilja. Jedan je politički, da dalje provociraju. Može se reći i da je to delo struje u Prištini koja želi blokadu daljih pregovora“, smatra naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, upumpavanje para u „Trepču“ je potez koji je bio očekivan pred pozicioniranje u mogućem budućem dijalogu. To je preduzeto u sklopu svih ostalih aktuelnih dešavanja na Kosovu, pa i pretnji po bezbednost Srba.
„To su direktni akti koji sprečavaju nastavak pregovora. Stranci sigurno na neki način daju zeleno svetlo Prištini da se ovako ponaša, jer im odgovara nestabilna situacija. Sa druge strane, to koriste kako bi ojačali svoju poziciju da stvore novu realnost. Oni žele da tim parama pojačaju svoju poziciju u ’Trepči‘“, zaključuje Radun.
Podsećamo da je Zakon o „Trepči“, kojim takozvana kosovska vlada postaje vlasnik 80 odsto kombinata, usvojen 7. oktobra 2016. u kosovskoj skupštini. Četiri dana kasnije Vlada Srbije je donela odluku kojom se poništavaju taj zakon i „sve pravne posledice akata i radnji“ kosovskih institucija u vezi sa „Trepčom“.