Maleni hor pesmom slavi veru u potpunom albanskom okruženju, na zemlji svojih predaka. Štrpce broji oko 4,5 hiljade stanovnika, opština ukupno 13,5 hiljada i to je jedna od najbrojnijih srpskih enklava na Kosovu i Metohiji.
„Trudimo se da živimo što više normalno u ovakvim okolnostima, u ovakvom okruženju. Trudimo se, pogotovo mi koji smo u prosveti, da deci damo taj neki smisao i neku nadu za budućnost“, kaže za RTS horovođa crkvenog hora „Car Dušan“ Aleksandra Spasić.
Deca i mladi su ono najvrednije u Štrpcu i njegovih šesnaest sela. U selu Sušiće u 23 kuće je osamdesetoro dece, a najveseliji su za praznike i u dane poklada. U domu Stanojkovića odrasta trinaestoro mališana, a deveto dete nosi ime koje se ovde posebno ceni.
„Ja se zovem Jug Bogdan“, rekao je dečak i dodao da kada poraste planira da bude vladika.
Mama Ljiljana kaže da nisu kao ostala deca da dobiju to što traže, već jedu ono što im se prinese. Važno im je da imaju hleba i to je dosta za njih.
„Mi smo opstali ovde, imali smo, što kažu, i napade. Ima ih i dan-danas, ali mi smo opstali. Mi našu kuću ne napuštamo“, kaže Ljiljana.
Radovan Stanojković kaže da žive mirno kao i svi drugi.
„Nema ništa lepše od mira“, ističe Radovan.
Na 15 kilometara od ski-centra Brezovica, Štrpce je najviše nade polagalo u razvoj turizma, ali posle višegodišnjeg čekanja da se reši pravni status tog turističkog centra, mnogi su sada počeli da se bave i poljoprivredom.
U proteklih sedam godina u opštini Štrpce podignuti su malinjaci na oko stotinu hektara, razvija se i pčelarstvo, ali su čuvena stada na Šari odavno desetkovana. Ipak, dok su neki odavde davno otišli, drugi su tu da čuvaju život starih ognjišta.