Prema mišljenju ruskog ministra, Vlada Japana suviše javno govori da će uskoro postići rezultat u pregovorima sa Rusijom o mirovnom sporazumu, iako Moskva i Tokio nemaju dogovorene rokove. Pored toga, Japan nema razloga da izjavljuje da će problem biti rešen pod njegovim uslovima.
„Ako pratite kakvu reakciju to izaziva u Rusiji, onda znate da ankete javnog mnjenja pokazuju koliko je pogrešno to što japanske kolege pokušavaju da nametnu neko svoje viđenje tog problema. Oni čak obećavaju da neće tražiti kompenzaciju“, navodi Lavrov.
On je podsetio da je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju Federalnoj skupštini izjavio da će Moskva nastaviti vredno da radi na postizanju sporazuma pod uzajamno prihvatljivim uslovima.
U isto vreme šef ruske diplomatije je ukazao da raspoređivanje američkog sistema PRO u Japanu jako šteti odnosima Moskve i Tokija, jer to stvara rizike i za Rusiju i za Kinu. Prema rečima Lavrova, taj problem se ne može ignorisati, pošto SAD smatraju Rusiju „svojim glavnim protivnikom“. Ipak, Rusija je spremna da nastavi dijalog sa Japanom, naglasio je ministar.
Rusija i Japan decenijama pregovaraju o mirovnom sporazumu. Japan pretenduje na ostrva u Kurilskom arhipelagu — Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine.
Sovjetski Savez i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju, u kojoj se Moskva složila da razmotri mogućnost da Japanu preda Habomai i Šikotan nakon zaključivanja mirovnog sporazuma, dok se Kunašir i Iturup u tom dokumentu ne spominju.
Sovjetski Savez je očekivao da će Zajednička deklaracija okončati spor, a Japan je dokument smatrao samo delimičnim rešenjem problema, ne odustajući od pretenzija na sva ostrva.
Pregovori koji su usledili nisu doneli rezultate, a mirovni sporazum nakon završetka Drugog svetskog rata do danas nije potpisan.