Prošle nedelje, Berlin i Pariz su postigli kompromis o izmenama Gasne direktive EU. Sada projekt ne može biti blokiran, a sve ključne odluke o njegovoj realizaciji u Evropi će donositi Nemačka, jer se na njenoj teritoriji nalazi krajnja tačka za dobijanje sirovina.
„Prvo, svaka zemlja ima pravo da slobodno održava ekonomske i trgovinske odnose koje smatra ispravnim. ’Severni tok 2‘ je prvenstveno privatni projekat koji su već odobrile mnoge zemlje“, podsetio je ministar.
Altmajer je takođe odgovorio na kritike američkog predsednika Donalda Trampa, koji je izjavio da je Nemačka zavisna od Rusije u oblasti energetike, uveravajući da Berlin „nikada neće dozvoliti da ga ucenjuju“.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored „Severnog toka“. On će proći kroz teritorijalne ili isključivo ekonomske zone država duž obale Baltičkog mora: Rusije, Finske, Švedske, Danske i Nemačke.