„Radi se o izgradnji dugotrajne baze. Naravno, ne za život, već za posetu. Ali u osnovi, to je prelazak na robotizovane sisteme, na avatare koji će rešavati probleme na površini Meseca“, objasnio je Rogozin.
On je istakao da je ovaj zadatak ambiciozniji i odgovorniji od onog sa kojim su se suočavale Sjedinjene Američke Države tokom njihovog lunarnog programa ’60-ih i ’70-ih godina.
Direktor „Roskosmosa“ nije precizirao koliko vremena bi moglo da prođe od početka letova sa posadom na Mesec (prvo sletanje ruskih kosmonauta planirano je za 2030. godinu) pre izgradnje prave baze.
Ranije je Rogozin izjavio za Sputnjik da „Roskosmos“ planira da istražuje mogućnost upotrebe Mesečevog zemljišta kao materijala za 3D štampanje delova za popravku svemirske tehnologije na samom Mesecu.
Prema njegovim rečima, ove „konstrukcije“ će predstavljati upravo detalje za popravku svemirske tehnike, koja bi mogla da se pokvari na Zemljinom prirodnom satelitu. „A postojaće i mogućnost, kako kažu u Akademiji nauka, korišćenja helijuma-3 kao osnove za raketno gorivo“, dodao je on.