Kako bi suzbila agresiju sa Zapada, Moskva ne bi trebalo da se takmiči s Vašingtonom u broju atomskih bombi, napisao je Sivkov u članku. Predsednik Akademije za geopolitičke probleme veruje da bi „asimetrični odgovor“ bio mnogo bolje rešenje za Rusiju, jer je u stanju da napravi nuklearno oružje snažnije od 100 megatona.
Ako bi oblasti „kritično opasne za geofizičke uslove u Sjedinjenim Državama (poput supervulkana u Jeloustounu i raseda San Andreas)“ bile meta takvih bojevih glava, takav napad bi „garantovao uništenje SAD kao države i celokupne transnacionalne elite“, rekao je on.
Proizvodnja između 40 i 50 takvih megabojevih glava za interkontinentalne balističke rakete ili torpeda dalekog dometa garantovala bi da bar nekoliko njih stigne do meta bez obzira na to kako se nuklearni sukob Amerike i Rusije razvija, smatra ekspert.
Takav scenario bi obesmislio nuklearni rat velikih razmera i sveo šanse za takav sukob na nulu, kaže Sivkov.
Kada bi Moskva imala takvo oružje, Vašington bi počeo da razgovara s Moskvom i odustao bi od politike sankcija Rusiji, navodi stručnjak.
Predsednik SAD Donald Tramp upozorio je u ponedeljak Kinu i Rusiju da namerava da uveća svoj nuklearni arsenal dok se ljudi „ne prizovu pameti“.