Ruskoj publici predstavljena su i dela Miloša Crnjanskog, Ive Andrića, Borislava Pekića, Vaska Pope, Danila Kiša i drugih srpskih pisaca, kao i Milorada Pavića, pisca koji u ruskoj kulturi ima status klasika ne samo slovenske već i svetske književnosti, a na čiju će bistu u Moskvi tokom trajanja sajma srpska delegacija položiti cveće.
Na prezentaciji „Beogradski sajam knjiga — kulturni most između Srbije i Rusije“ Ivona Jevtić, gradska sekretarka za kulturu, podsetila je da se i ove godine, od 21. do 28. oktobra u Beogradu, održava Međunarodni sajam knjiga, najveća književna manifestacija u jugoistočnoj Evropi.
Jevtićeva je otkrila da će počasni gost Sajma knjiga u Beogradu ove godine biti Maroko, podsećajući da je Ruska Federacija to bila 2015, u godini koja je u Rusiji bila proglašena za godinu književnosti.
„Rusija na Beogradskom sajmu knjiga ima nacionalni štand, koji je iz godine u godinu veoma posećen“, dodala je ona, navodeći da je na nacionalnom štandu Rusije 2015. godine bilo izloženo više od 1.500 knjiga ruskih izdavača i veliki broj udžbenika, budući da je, kako je rekla, ruski jezik i dalje vrlo popularan u Srbiji.
Gradska sekretarka za kulturu je istakla da je kulturna saradnja između Rusije i Srbije na veoma visokom nivou i da je u poslednjih nekoliko godina u dve zemlje održan veliki broj manifestacija i događaja, kao što su „Dani Beograda u Moskvi“ i „Dani Moskve u Beogradu“, izložba fotografija „Blaga ruske književnosti“ iz muzeja „Kalomensko“, izložba „Pravoslavna Rusija“, nedelja ruskog filma u Srbiji „Bajka detinjstva“…
Mirjana Lukić, savetnica generalnog direktora Beogradskog sajma, izjavila je:
„Sajam knjiga je mesto koje pomaže boljoj poslovnoj komunikaciji među državama, a posebno Srbije i Ruske Federacije“.
Kako je navela, Beogradski sajam je bio domaćin i sovjetskim kosmonautima Pavelu Popoviću i Germanu Titovu u vreme kada su se desili prvi letovi u kosmos i kada su oni obilazili svet i promovisali uspehe koje su postigli.
Takođe, posetilac Beogradskog sajma, kako je dodala, bio je i sovjetski lider Nikita Hruščov.
„Mi se ponosimo doprinosom sajamskih manifestacija u uspostavljanju dobrih političkih odnosa sa Ruskom Federacijom, a nekad sa Sovjetskim savezom“, istakla je ona.