Drugi Jerusalim u turskom Mardinu: Sputnjik vas vodi do drevnog spomenika (foto)

Sputnjik vas vodi do zidina drevnog spomenika sirijske pravoslavne crkve, do manastira Mor Avgen. Istorija ovog mesta traje čak 1.700 godina. Manastir koji se nalazi u podnožju planine Mardin, u turskoj provinciji, lokalno asirsko stanovništvo smatra drugim Jerusalimom.
Sputnik

Svojom upečatljivom, originalnom arhitekturom i viševekovnom istorijom ovaj religiozni spomenik privukao je mnoštvo hodočasnika i turista iz celog sveta.
Mor Avgen, čije zidine na nekim mestima dostižu i do 900 metara, jedan je od šest manastira sirijske pravoslavne crkve koji i dalje aktivno rade.
Lokalno asirsko stanovništvo smatra manastir Mor Avgen „drugim Jerusalimom“.
Sirijska orijentalno-pravoslavna crkva je jedna od autokefalnih orijentalno-pravoslavnih crkva. Uprkos starim hristološkim razlikama, danas je Sirijska orijentalno-pravoslavna crkva obnovila teološki dijalog sa crkvama vaseljenskog pravoslavlja, što je dovelo do uspostavljanja međusobne saradnje i dobrih odnosa.

Istorija pravoslavlja u ovom regionu Turske povezana je sa Asircima, koji danas žive na teritoriji savremenog Iraka. Asirija je postojala gotovo dve hiljade godina i bila je uništena u 7. veku pre nove ere. Ali za razliku od mnogih drugih naroda tog vremena, Asirci su očuvali etnos, a faktor koji je omogućio konsolidaciju je prihvatanje hrišćanstva.

Nastala je nakon Halkidonskog sabora 451. godine, a konačnu strukturu dobila je tokom 6. veka. Od tada je poznatija kao Jakovitska crkva, po episkopu Jakovu Baradeju koji je odigrao značajnu ulogu u njenoj jerarhijskoj organizaciji.

Mor Avgen, čije zidine na nekim mestima dostižu i do 900 metara, jedan je od šest manastira sirijske pravoslavne crkve koji i dalje aktivno rade.

Posle progonstva iz Antiohije, crkva premešta svoje sedište u Mardin (današnja Turska), zatim u Homs (Sirija), a 1959. godine u Damask.

U bogosluženju koristi Liturgiju Svetoga Jakova na sirijskom jeziku.

Manastir Mor Avgen je 1970. je zatvoren nakon smrtni nastojnika, ali je 2011. godine ponovo otvorio svoje dveri za posetioce i hodočasnike.
Komentar