Mijalkovski smatra da sve što se dešava u Srbiji može da se posmatra kroz neki unutrašnji razlog, ali da to treba dovesti u kontekst sa interesima stranog faktora.
Nekadašnji dekan Fakulteta bezbednosti kaže da situaciju u Srbiji i regionu treba posmatrati kroz sistem spojenih sudova i ukazuje na u ovom regionu oštru sukobljenost geopolitičkih interesa najmoćnijih sila sveta — SAD, Rusije i Kine, Turske kao regionalne sile, ali i transnacionalnog faktora koji mnogi zanemaruju — islamista.
Svemu treba dodati, prema njegovim rečima, i „agresivni nastup“ Zapada, pre svega EU, u pogledu KiM.
Na osnovu iskustva i dugogdišnjeg praćenja situacije, Mijalkovski kaže da Srbiju „istražuju“ obaveštajne službe šezdesetak zemalja.
„Imajući u vidu da to čine skoro tri decenije, to znači da su one stvorile takve pozicije, takvu agenturu od uticaja u Srbiji koja je spremna, osposobljena, školovana da izvodi raznovrsna subverzivna dejstva, počev od grupa za pritisak, lansiranja kojekakvih lažnih vesti, uznemiravanja javnosti. Njihove mogućnosti su respektabilne i stalno se osnažuju raznim aktivnostima, pre svega tajnim, ali i javnim“, ocenjuje Mijalkovski.
Na pitanje šta im je glavni cilj, on odgovara da žele da prinude Srbiju na što hitnije priznavanje lažne države Kosovo.
„Kako otpor prema takvom njihovom cilju jača, treba očekivati da će oni pojačavati raznovrsne pritiske. Mislim da tako treba gledati na aktuelnu bezbednosnu situaciju i perspektive“, ocenjuje Mijalkovski.
Tanjug