Vodeći ruski i strani političari, naučnici, ugledni eksperti, šefovi kompanija i poslovnih udruženja, investitori, predstavnici medija i javnog života razgovaraće o ključnim pitanjima stanja svetske ekonomije i njenim perspektivama.
Centralni događaj foruma biće plenarno zasedanje na kojem će učestvovati predsednik Rusije Vladimir Putin, predsednik Francuske Emanuel Makron, premijer Japana Šinzo Abe i šefica MMF-a Kristin Lagard.
Od visokih gostiju iz inostranstva na forum će doći i novi potpredsednik Kine Vang Ćišan.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je najavio da će u petak, 25. maja, na Ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu razgovarati sa Putinom o daljoj ekonomskoj saradnji, kao i o opredeljenju Srpske da bude vojno neutralna i da u tome prati Srbiju.
On će, između ostalog, upoznati ruskog predsednika sa činjenicom da Amerikanci imaju ukupno 18 miliona dolara na raspolaganju kako bi se umešali u izborni proces u BiH. Od toga će, kako je naveo, 12 miliona dolara biti izdvojeno za plaćanje medija koji njima odgovaraju u BiH i još šest miliona Ambasada SAD ima na raspolaganju za program sprečavanja ruskog uticaja na Balkanu.
Kako Sputnjik saznaje, Srbiju će na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu predstavljati savetnik predsednika Aleksandra Vučića Dragutin Matanović, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović i državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Bogdan Igić, koji će održati niz bilateralnih sastanaka.
Program Peterburškog foruma obuhvata više od 90 događaja, uključujući poslovne sesije, okrugle stolove, biznis dijaloge, debate, bilateralne sastanke, itd.
Glavna tema foruma je „Stvaranje ekonomije poverenja“, što omogućava učesnicima i gostima foruma iz celog sveta da razmotre ključne izazove i pronađu načine kako da se prevaziđu veštački nametnuta ograničenja u svetskoj ekonomiji i politici, kao i kako da ojačaju poverenje među poslovnim partnerima i državama, što će dati snažan podstrek globalnom ekonomskom rastu.
U okviru foruma pažnja će biti posvećena kako pitanju razvoja tradicionalnih sektora ekonomije — energetici, transportu, biznisu, itd, tako i novim tendencijama — tehnologijama, digitalizaciji i inovacijama.
Strani investitori će na sastanku sa Vladimirom Putinom govoriti o tome kako nije ostvarena težnja da se Rusija izoluje, rekao je šef Ruskog fonda za direktne investicije Kiril Dmitrijev.
Taj fond u okviru Peterburškog foruma tradicionalno organizuje susret sa vodećim međunarodnim investitorima i fondovima. Ove godine očekuje se blizu 40 rukovodilaca najvećih svetskih investicionih fondova iz 20 zemalja sveta sa ukupnim obimom aktiva od preko 13,5 biliona dolara. To je rekord za sve vreme održavanja takvih susreta.
Ovogodišnji forum se razlikuje od prethodnih i po brojnosti francuske delegacije koju predvodi predsednik te zemlje Emanuel Makron. Ako je ranije dolazilo pet do deset šefova francuskih kompanija, ove godine će ih biti 40. Francusku delegaciju činiće ukupno blizu 200 privrednika.
Putin i Makron će razgovarati na marginama foruma, a sa Abeom će se ruski predsednik sastati u subotu u Moskvi.
Japanske vlasti se nadaju da će razvoj tesnih veza sa Moskvom u sferama ekonomije i bezbednosti dovesti obe strane do potpisivanja posleratnog mirovnog sporazuma i do rešavanja spora u vezi sa Kurilskim ostrvima, koje su pod ruskom kontrolom.
Dijalog „Rusija-Francuska“ otvara mnoga pitanja. Pre svega kako će promene u geopolitičkoj konjunkturi i odnosima između Rusije i EU uticati na poslovne kontakte? Koliki je verovatan scenario uklanjanja međusobnih trgovinskih barijera i sankcija u bliskoj budućnosti? Koji sektori ruske ekonomije potencijalno mogu biti interesantni za francuske investitore i obrnuto? Učesnici u poslovnom dijalogu raspravljaće o tim i drugim aktuelnim pitanjima, razgovaraće o novim pravcima saradnje u digitalnoj ekonomiji, IT tehnologijama, izgradnji gradova budućnosti i savremene infrastrukture.
Francuska je jedan od vodećih evropskih partnera Rusije. Između zemalja je uspostavljena bilateralna saradnja u oblastima politike, ekonomije, kulture i humanitarne razmene. Prošle godine obim trgovinske razmene između dve države povećan je za 16,5 odsto, na 15,5 milijardi dolara. Više od 500 francuskih kompanija radi u Rusiji.
Rusija i Francuska planiraju da na Peterburškom forumu potpišu niz dokumenata o razvoju saradnje u nuklearnoj energetici i industriji.
Pariz je uoči Makronove posete Peterburgu saopštio da francuski predsednik namerava da dâ novi impuls u odnosima njegove zemlje sa Rusijom.
Jelisejska palata je istakla da se „dijalog sa Rusijom održava i nastavlja“, uprkos nesuglasicama po pitanju stavova o sirijskoj i ukrajinskoj krizi ili slučaju trovanja bivšeg kontrašpijuna Sergeja Skripalja u Britaniji.
Ruski mediji navode da će najveće biznis delegacije na ekonomskom forumu u Peterburgu biti iz Japana, SAD i Francuske, a da će takođe doći i privrednici iz Velike Britanije.
Američki ambasador u Rusiji Džon Hantsman odbio je da učestvuje u panelnoj diskusiji o rusko-američkim odnosima, jer se „plaši prekomerne pažnje medija“. On je prvobitno potvrdio učešće, ali se kasnije predomislio.
U okviru foruma prvi put će biti otvorena i teritorija inovacija. Nova platforma — mesto za dijalog IT preduzetnika i investitora.
Forum se održava u periodu praznovanja 315. godišnjice od osnivanja Sankt Peterburga, pa će u čast tog događaja biti organizovane i brojne proslave u gradu, a takođe i kulturni deo foruma biće posvećen tom prazniku.
Međunarodni ekonomski forum u Sankt Peterburgu tradicionalno se održava u junu, ali je ove godine pomeren zbog Svetskog prvenstva u fudbalu, koje će biti održano ovog leta u 11 ruskih gradova.