„Što se tiče borbe protiv terorizma, na primeru sirijske krize, koja je u velikoj meri bila podstaknuta akcijama boraca i terorista koji su, nažalost, imali spoljne sponzore, Iran u potrazi za političkim rešenjem i sa delotvornom protivterorističkom delatnošću u Siriji može da ima i ima efikasnu i važnu ulogu u borbi protiv terorizma“, rekla je Zaharova u intervjuu za iransku agenciju IRNA.
Ona smatra da je uloga Irana kao „aktivnog igrača u protivterorističkom pravcu“ važna ne samo za borbu protiv terorizma u Siriji već i za čitav region Bliskog istoka.
Portparolka Ministarstva takođe je istakla da mogući prekid nuklearnog sporazuma sa Iranom i beskrajne optužbe nekih zapadnih zemalja na račun Teherana ne pomažu zajedničkim naporima zemalja u borbi protiv terorizma.
„Što se tiče trenutnog odnosa zapadnog sveta, pre svega SAD, prema Iranu, to neće doneti ni mir ni spokojstvo u region, niti će doneti veću bezbednost Evropi“, dodala je Zaharova.
Ona je rekla da mogući jednostrani prekid Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana, o kojem govore Sjedinjene Američke Države, predstavlja pretnju međunarodnim pravnim okvirima i da takav korak neće doprineti bezbednosti sveta.
Zaharova smatra da zaključeni ugovor o iranskom nuklearnom programu nije prosto sporazum između zemalja, već sporazum koji je prošao odobrenje Saveta bezbednosti UN i postao obavezujući dokument.
Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) zaključili su 14. jula 2015. sporazum o rešavanju dugogodišnjeg problema iranskog nuklearnog programa — Zajednički sveobuhvatni akcioni plan, čija implementacija skida sa Irana ekonomske i finansijske sankcije koje su ranije uveli SB UN, SAD i Evropska unija. Plan je stupio na snagu 16. januara 2016. godine.
Sa svoje strane, Tramp je više puta sporazum sa Iranom nazvao „štetnim“, tvrdeći da on nije sprečio mogućnost Irana da stvara nuklearno oružje, već ga je samo odložio. Američki predsednik je 12. januara 2018. godine izjavio da će SAD izaći iz sporazuma ako u njega ne budu unete izmene izrađene tokom pregovora sa evropskim zemljama.
Krajem aprila, portparol američke administracije izjavio je da su Sjedinjene Američke Države, kao i Francuska, Nemačka i Velika Britanija, ostvarile napredak u pregovorima o unošenju korekcija u sporazum o iranskom nuklearnom programu, ali da zasad nije pronađeno konačno rešenje.