Uslov za iniciranje državnog referenduma u Crnoj Gori, kako je precizirano, jeste da određenu inicijativu podrži najmanje 25 poslanika, odnosno najmanje 10 odsto građana sa pravom glasa.
Iz Saveta takođe najavljuju da će u najkraćem roku preduzeti sve aktivnosti kako bi u skladu sa Ustavom Crne Gore bili ispunjeni svi uslovi za raspisivanje državnog referenduma.
„Istorijski osnov za poništenje ove odluke leži u najdubljim tradicijama Crne Gore. Negiranjem ovog istorijskog osnova, Vlada Crne Gore je posredno poništila crnogorsku državnost, pa bi se Crna Gora opozivom priznanja tzv. države Kosovo vratila izvornoj i istinskoj državnosti, njenim najsvjetlijim tradicijama i volji njenog stanovništva“, poručili su iz Srpskog nacionalnog savjeta.
Istoričar i jedan od pokretača inicijative za opoziv odluke o priznanju tzv. države Kosovo Simon Đuretić u razgovoru za Sputnjik kaže da je ideja proistekla iz Srpskog nacionalnog savjeta nakon što je premijer Crne Gore Duško Marković, obilazeći Prištinu i u razgovoru sa tamošnjim funkcionerima, izjavio kako u Crnoj Gori ima 85 odsto naroda koji je protiv priznavanja Kosova i Metohije.
„To je izazvalo podstrek, bijes i zahtjev da se, ako je to već tako, demokratskim putem omogući da narod koji je protiv toga to iskaže i na referendumu. Tu inicijativu je svesrdno prihvatio široki krug intelektualaca, kulturnih i javnih radnika, a dobila je i blagoslov od Crkve“, napominje Đuretić.
On precizira da su blagoslov dali i mitropolit crnogorsko-primorski i patrijarh srpski, kao i sva duhovna lica sa područja Crne Gore, ali i da je ocjena široke javnosti da je to jedna od najboljih inicijativa dosad pokrenutih u zemlji.
Đuretić ističe da je primarna zamisao da se, kao svuda u demokratskom svijetu, i narodu u Crnoj Gori konačno omogući jasno izjašnjavanje o stavu kada je u pitanju Kosovo. Odnosno, da li je narod za to da se dio teritorije države Srbije, ili dio koji je nekada pripadao i Crnoj Gori — Metohija, preda nekom drugom, iako je stanovništvo većinski protiv te odluke.
On takođe ističe da u Savjetu postoji veliki entuzijazam kako bi se ova inicijativa dovela do kraja.
„Svi koji podržavamo tu inicijativu, a to je množina jer u Srpskom nacionalnom savjetu postoji dobra evidencija ljudi koji su sve to prihvatili, smatramo da je u pitanju prava stvar, da je došlo vrijeme i da konačno pred istorijom vidimo šta to Crna Gora hoće što se tiče Kosova i Metohije“, kaže Đuretić.
Naš sagovornik podsjeća da su u tom smislu već preduzeti i prvi koraci kako bi se čitava stvar formalizovala.
„Srpski nacionalni savjet je poslao pismo poslanicima u Skupštini Crne Gore. To je već prihvatilo 18 poslanika Demokratskog fronta, a drugi takođe o tome raspravljaju, pa ako ni to nije dovoljno, onda će se vjerovatno ići i na prikupljanje onolikog broja potpisa koliko bude potrebno da se ta inicijativa zvanično predloži državnim organima.
Naš sagovornik dodaje da, kada je riječ o ovoj inicijativi, nikako nije u pitanju bilo čiji partijski interes, već je, kako kaže, u pitanju „čisto narodni i identitetski interes“, i da je u Crnoj Gori neophodno konačno se „izmjeriti“. On smatra da je priznanje tzv. Kosova „nešto što je neprihvatljivo u narodu Crne Gore i nešto što je suštinski negacija i Svetog Petra Cetinjskog i Njegoša“ pa je, zaključuje, „krajnje vrijeme da se Crna Gora izjasni kako ne bi više živjela u farsi“.