Ruska Federacija je, ističe Đukanović u emisiji „Sputnjik intervju“, otišla po nekim standardima daleko iznad mnogih drugih zemalja koje se kunu u demokratiju, posebno u Zapadnoj Evropi.
„Šta god smo kao strani posmatrači tražili na uvid, apsolutno smo sve dobili. Svako biračko mesto je pokriveno kamerom. Ovo što puštaju kako se krade kao na Putinovim izborima — taj snimak je pustila Centralna izborna komisija Ruske Federacije, a ne opozicija“, objašnjava Đukanović.
Što se tiče ubedljive pobede Vladimira Putina, Đukanović kaže da je ona bila manje-više očekivana.
„Ključna je bila što veća izlaznost i oni su je postigli. Njima je bio potreban što veći legitimitet, jer suštinski, ova pobeda Putina sa ovakvom izlaznošću je najbolji pokazatelj otpora građana Ruske Federacije prema politici koja se vodi sa Zapada“, ističe naš sagovornik.
Glasanje bar-kodom
Još jedan posmatrač izbora — glavni urednik „Geopolitike“ Slobodan Erić bio je u Jaroslavlju, gradu oko 260 kilometara udaljenom od Moskve. On ističe da su strani posmatrači imali poduži razgovor sa predsednikom izborne komisije Jaroslavske oblasti, a obišli su i nekoliko biračkih mesta.
„Na licu mesta smo videli kako funkcioniše elektronsko glasanje sa bar-kodom, odnosno specijalnim žigom koji vam omogućava da glasate samo na tom mestu. U Rusiji postoji trostruka kontrola. Prva kontrola se tiče ručnog glasanja, zatim elektronsko brojanje i treća vrsta kontrole je video nadzor. To su zaista najviši standardi“, konstatuje Erić.
Đukanović dodaje da su strani posmatrači mogli da razgovaraju i sa predstavnicima partija na biračkim mestima, koji su, pored nezavisnih posmatrača, kontrolisali čitav izborni proces.
„Imao sam prilike da razgovaram sa predstavnicom Ksenije Sobčak. Oni imaju pravo da kontrolišu birački spisak, da broje glasove. Potpuno je sve otvoreno“, kaže naš parlamentarac i ističe da je Rusija „dala domaći zadatak nekima koji se kunu u demokratiju u Zapadnoj Evropi“.
Na pitanje kako onda objasniti kritike sa Zapada na račun izbornog procesa u Rusiji, Erić ocenjuje da su to očekivane reakcije, „zadate jednom vrstom politike koju vodi Zapad prema Rusiji“.
„Predsednika biračke komisije pitao sam kako on očekuje da se britanska kampanja protiv Rusije odrazi na izbore, a on je rekao: Mobilizirajuće. To se i desilo“, navodi Erić.
Većina mladih glasala za Putina
Đukanović takođe odbacuje priče o navodnim manipulacijama na izborima. „Putin je zaista toliko popularan u Ruskoj Federaciji. Krađa nema nikakvog smisla kada imate 60 i nešto odsto razlike u odnosu na drugoplasiranog“, ističe gost Sputnjika.
Erića je iznenadila činjenica da je u Jaroslavlju, gde je pratio izbore, do 15 časova glasalo preko 50 odsto ljudi.
„Kao i kod nas, stariji dolaze ranije. Pitao sam se da li će omladina možda da glasa za neku liberalnu opciju, Kseniju Sobčak ili Grigorija Javlinskog. Pokazalo se da je veliki broj mladih glasao za Putina. Suštinska stvar je da u Rusiji postoji opšti konsenzus o najvažnijim pitanjima spoljne i unutrašnje politike i da predsednik Putin odražava taj konsenzus u narodu“, kaže Erić.
Đukanović se osvrnuo i na činjenicu da je predsednik Aleksandar Vučić priv uputio čestitku Putinu.
„Zato što je Ruska Federacija strateški važna za Republiku Srbiju i to je zemlja sa kojom ćemo mi produbljivati saradnju u svakom pogledu, bez obzira na razne pritiske koji se vrši na ovu zemlju“, objašnjava. Đukanović istovremeno upozorava da će tu biti novih izazova.
„Ubeđen sam da će krenuti jedna vrsta pritiska da ne učestvujemo na Svetskom prvenstvu, a ubeđen sam i u to da ni po cenu života i smrti Srbija neće odustati od toga. Između ostalog, to je jedan od ciljeva slučaja ’Skripalj‘. To su razne vrste pritisaka, što generalno dovodi čitavo čovečanstvo u veliki problem. Moramo da budemo svesni da nije isključeno da sukob u Ukrajini ponovo bukne, što opet ne valja za nas na Balkanu. Nije isključeno da se u Siriji ponovo pokrene lavina različitih sukoba, ali to su geopolitičke igre, a mi se trudimo da sačuvamo našu glavu“, ističe Đukanović.
Srbija će, kaže, produbljivati saradnju sa Rusijom, bez obzira što nekima to baš i nije milo. Kao primer navodi poljoprivredu, ali ocenjuje da bismo u tome mogli da budemo daleko uspešniji. Da je naša ekonomska saradnja od ogromnog značaja smatra i Erić, ali dodaje da podržava politiku Vlade Srbije, koja treba da obezbedi saradnju, pre svega na vojnom planu.
„Situacije i okolnosti u svetu sve više će nas zbližavati i gurati jedne na druge i u tom smislu veoma je važno da mi sačuvamo našu vojnu neutralnost, a s druge strane, da naše oružane snage dobiju vazdušne sisteme. To je od ključne važnosti za našu zemlju, jer se čitava koncepcija NATO pakta zasniva na strategiji vazdušnog ratovanja. Ako nađete rešenje za to, pitanje bezbednosti zemlje će vam omogućiti da lakše čuvate Kosovo i Metohiju“, zaključuje Erić.