„Sada bi trebalo da isključe toplu vodu. Čekamo“, rekla je ona.
Ova odluka je doneta zbog ozbiljnog pogoršanja rusko-britanskih odnosa nakon trovanja bivšeg oficira Sergeja Skripalja, za koji London, bez navođenja dokaza, optužuje Moskvu.
Narušavanje principa apolitičnosti
U ponedeljak je britanski Sputnjik saopštio da je poziv gradskog saveta Edinburga da prekine odnose sa agencijom izazvao kampanju protiv njih u medijima. To je i bio razlog njihovog isključenja.
Ovaj korak smatra se politički motivisanim i narušavanjem principa nezavisnosti.
Sputnjik u Velikoj Britaniji ovu odluku je nazvao sramnim trenutkom u 230-godišnjoj istoriji Privredne komore i znakom da „mediji i politički pritisak mogu dovesti do isključenja iz ove poslovne organizacije“.
Mere protiv ruskih medija
Situacija sa ruskim medijima na Zapadu poslednjih godina postaje sve teža.
Zbog sankcija britanskog Ministarstva finansija 2015. godine banka Berkliz je zatvorila račune novinske agencije „Rusija sevodnja“, u čijem sastavu je Sputnjik. Tada je rukovodstvo agencije ovaj korak proglasilo manifestacijom cenzure.
Evropski parlament je u novembru prošle godine usvojio rezoluciju koja se odnosi na potrebu za suprotstavljanjem ruskim medijima, pri čemu su kao glavne pretnje u dokumentu navedeni Sputnjik i RT. Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da usvajanje ovog dokumenta pokazuje degradaciju predstave o demokratiji u evropskom društvu.
Osim toga, Ministarstvo pravde SAD je stavilo na spisak stranih agenata televiziju „RT Amerika“ i partnersku kompaniju „Sputnjik — Reston translejtor“. Američke vlasti takođe su naložile da se agencija „RIA global“, koja se bavi proizvodnjom sadržaja za agenciju i radio Sputnjik, registruje kao strani agent.
Brojni zapadni političari, uključujući američke senatore i kongresmene, kao i francuski predsednik Emanuel Makron, optužili su Sputnjik i RT za mešanje na izbore u Sjedinjenim Američkim Državama i Francuskoj, ali nisu pružili nikakve dokaze. Zvanični predstavnici Rusije takve izjave smatraju neosnovanim.