Dačić: Ako Kosovo želi vojsku, neka je potraži u UN

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da Rezolucijom 1244 SB UN nije predviđeno formiranje vojske Kosova i poručio je da Srbija to neće prihvatiti, te da Srbi u kosovskom parlamentu sigurno za to neće glasati.
Sputnik

„Kada je reč o vojsci Kosova na snazi su dokumenta SB UN. Ako neko želi promenu, ona mora biti doneta u istom formatu — na sednicu Saveta bezbednosti, pa donesite odluku. Nikakva vojska Kosova nije predviđena Rezolucijom 1244, niti bilo kojim drugim dokumentom“, rekao je Dačić novinarima u Sarajevu.

Zašto vojska Kosova može, a vojska Republike Srpske ne može?

On je kazao da Srbija želi da reši probleme, pre svega zbog sebe, te da zbog toga i predlaže neko trajno rešenje za Kosovo, ali je i istakao da sa druge strane „imamo situaciju da se recimo ne sprovodi Briselski sporazum“.

„Kome mi sad da se žalimo što on nije realizovan, a nije realizovan u najvažnijoj stvari — Zajednici srpskih opština. Upućivanje pretnji i ucena nije način na koji se može razgovarati“, rekao je Dačić.

On je kazao da EU često tumači neke formulacija na način koji je suprotan kod nekih država-članica.

„Ne znam da li ste danas pročitali novine. Mi imamo tu informaciju od pre nekoliko dana da je španski premijer Rahoj rekao da neće učestvovati na samitu u Bugarskoj sa šefovima država Zapadnog Balkana ako učestvuje Kosovo“, naglasio je Dačić i upitao ko je ikada utvrdio da je zvaničan stav Brisela da je priznanje Kosova uslov za prijem Srbije u EU.

To su, kaže Dačić, formulacije koje se možda sviđaju nekoj pojedinoj zemlji, ali EU kao takva ima statusno neutralan stav.

Rahoj ne ide na samit, neće da se slika sa Tačijem

Poručio je da Srbija želi u EU, ali na častan i dostojanstven način.

Govoreći o ministarskom sastanku „zapadnobalkanske šestorke“ u Sarajevu, Dačić je kazao da je on u funkciji priprema za Londonski samit koji „daje na znanje da je evropska perspektiva ipak realna“.

On je dodao da je „svaki političar“ obećavao da će Srbija ući u EU, ali je sada ipak data perspektiva, odnosno 2025. godina kao vremenski okvir u kojem može da se računa da će se razgovarati o članstvu.

„Da li će to biti tako, to je ipak politička odluka. Tu imamo više sumnji nego u našu spremnost da ćemo mi ispuniti sve te kriterijume“, konstatovao je Dačić.

Primetio je i da su uslovi sada drugačiji, pa je tako pred Srbiju postavljen uslov da mora da reši bilateralne sporove.

„Zašto oni nisu rešili svoje bilateralne sporove pre ulaska u EU, pa se sada Hrvatska i Slovenija svađaju zbog granica. Kako to nije važilo ranije, a sada će važiti? Ali dobro, šta da radimo, nismo mi ti koji određuju pravila“, zaključio je Dačić.

 

Tanjug

 

Komentar