Poslanička grupa VMRO-DPMNE, koja inače bojkotuje rad Sobranja, najavila je svoje prisustvo na današnjoj sednici Parlamenta tokom rasprave o tom zakonu.
Odbacivanje više hiljada opozicionih amandmana juče je najavio predsednik Parlamenta iz redova albanske DUI Taljat Džaferi, nakon sastanka sa šefovima svih poslaničkih grupa.
Džaferi će, kako se očekuje, to učiniti uz obrazloženje da svaki od amandmana osporava ustavnost zakona i da Parlament u ovoj fazi nema nadležnost da proceni da li su zakoni u skladu s Ustavom.
Neizvesno je, međutim, kako će u slučaju odbacivanja amandmana postupiti VMRO-DPMNE.
DPMNE je, inače, bila pobednik poslednjih vanrednih parlamentarnih izbora u Makedoniji, ali je vlast formirala drugoplasirana, do tada opoziciona SDSM Zorana Zaeva, koja je ušla u koaliciju sa albanskim partijama tek nakon što je prihvatila tzv. „tiransku platformu“, koja je predviđala određene uslove političkih partija Albanaca kako bi podržale novu Vladu Makedonije.
Dogovor političkih partija Albanaca o toj platformi postignut je neposredno nakon makedonskih izbora, u Tirani i uz svesrdnu pomoć albanskog premijera Edija Ramezbog, čega je i nazvana „tiranska platforma“.
Uvođenje dvojezičnosti u Makedoniji bio je jedan od uslova za podršku novoj Vladi Makedonije, na šta nije pristala VMRO-DPMNE, na čijem čelu je tada bio bivši premijer Nikola Gruevski.
Inače, novi, treći zakon o jezicima za poslednjih desetak godina predviđa da albanski konačno postane drugi službeni jezik u Makedoniji.
Predlog zakona nameće obavezu da se albanski jezik koristi u svim institucijama vlasti na državnom i lokalnom nivou.
Makedonski je službeni jezik na teritoriji cele države i u međunarodnim odnosima.
Tanjug