Prema rečima predstavnika Ministarstva odbrane Australije, prethodno nabavljena oprema će se i dalje koristiti, ali će se u dogledno vreme naći van upotrebe.
Međutim, ono što je najinteresantnije jeste činjenica da je Ministarstvo odbrane Australije tu odluku donelo svega par nedelja nakon što su se na „huavei“ i ZTE obrušile američke kolege.
Čak šest američkih institucija, uključujući FBI, NBA i CIA, izdalo je saopštenje u kojem piše da čak i obični građani ne bi trebalo da koriste uređaje tih kineskih kompanija, a kamoli državne ustanove.
Navodno, aparati koje proizvode „huavei“ i ZTE mogu se koristiti kao sredstva za praćenje i špijunažu. Američki državni službenici smatraju da su te kompanije tesno povezane sa kineskim specijalnim službama. Takođe, predstavnici američkih službi smatraju da kineski proizvodi u sebi imaju integrisane programe koji mogu odmah i, naravno, tajno da šalju sve neophodne podatke službama u Pekingu.
U Kongresu SAD je još 2012. godine predstavljen izveštaj u kojem se detaljno govorilo da kompanija „Huavei“ aktivno sarađuje sa kineskim vlastima i to tako što po državnoj narudžbini pravi opremu i tehnologije za sajber špijuniranje.
Od tog trenutka je kineskim kompanijama zabranjeno da učestvuje na tenderima za nabavku opreme za američke državne strukture. Interesantno je da je kao osnovni dokaz za te navodne tesne veze kineskih kompanija sa specijalnim službama pominjana činjenica da je osnivač kompanije „Huavei“ bio oficir kineske vojske do 1983. godine. Nikakve druge dokaze nisu tada priložili, kaže za Sputnjik Huang Vejping, profesor Ekonomskog fakulteta na Narodom univerzitetu Kine.
„SAD su uvek posmatrale odnose sa Kinom kao odnose zasnovane na konkurenciji. Ranije su čak govorili da su to odnosi konfrontacije. U tom kontekstu, Vašington je imao mnogo različitih sumnji prema Pekingu. Svaki problem Amerikanci rešavaju u kontekstu zaštite nacionalne bezbednosti, čak i onda kada ona nije ugrožena. Ovde optužuju kineske proizvođače, a svi znamo da ni ’ajfon‘ nije potpuno bezbedan za upotrebu u tom smislu. Štaviše… Ipak, Kina ne uvodi nikakve zabrane na proizvode kompanije ’Epl‘.“
Kineske kompanije zaista postaju svetski lideri u oblasti visokih tehnologija. Na salonu tehničke opreme u Barseloni su predstavljeni brojni interesantni proizvodi, uključujući „ruter 5G“, koji faktički prvi na svetu omogućava upotrebu „te tehnološke zveri“ u kućnim uslovima. Taj ruter nudi sjajne novine poput brzine interneta od 2,3 gigabajta po sekundi.
Moguće je da u strahu od konkurenata neke države pokušavaju da ograniče prodor kineskih proizvoda na domaća tržišta. Tako je na primer američki operater AT&T u poslednjem trenutku otkazao ugovor sa kompanijom „Huavei“ o prodaji njihovih mobilnih telefona putem svoje mreže. Takođe, početkom januara američke vlasti su blokirale prodaju američkog servisa za transfer novca „Moni grem“ kineskoj kompaniji „Ejnt fajnenšel“.
Takvih primera ima još i svi idu u prilog pretpostavci da se zapravo zapadni partneri više plaše konkurencije kineskih proizvođača nego što strahuju za svoju bezbednost.