U svom komentaru za Sputnjik, Dušan Kerni, novinar lista „Slovačka narodna gazeta“ kaže da se ovde ipak radi o izuzetku i istakao da se predsednik države uz premijera založio da se što pre nađe ubica kao i da se razrade mere u smislu zaštite novinara.
„Istraživanje poreskih mahinacija je uobičajena tema za novinare i političare, posebno opozicione. Svi mogući načini skrivanja poreza, prevare, otvaranje firmi i računa u ofšor zonama, sve su to omiljene teme za istraživačke novinare. Ali, ono što ovaj slučaj čini presedanom jeste činjenica da su do današnjeg dana bili ubijani kriminalci, mafija, ali ne i novinari“, kaže Kerni.
Naš sagovornik ističe da se on inače bavi pitanjima spoljne politike i da njemu niko nikada nije pretio, ali da ubistvo Kucijaka i njegove partnerke podseća na period devedesetih:
„Tada su mi neke kolege otvoreno govorile da neće pisati istinu, jer ne žele da razmišljaju ’šta će biti sutra‘ i da se plaše za svoj život. U Slovačkoj oblast istraživačkog novinarstva nije samo profesija već i stil života. Drugim rečima, ovim poslom se bave oni koji imaju ’bazu podataka‘ ne samo u medijima već i u politici“, objašnjava Kerni.
Osim toga, kaže naš sagovornik, „što je veći ulog, odnosno ’masnija‘ priča, to su veće šanse da i opasnosti po novinara budu veće“.
„Drugim rečima, ako priča stigne do suda, a dotični list izgubi parnicu, onda je to obično fatalno po medij“, dodaje Kerni.
Trenutno je situacija takva da u Češkoj i Slovačkoj veliki deo političara potiče iz sfere biznisa. Na primer, Andrej Babiš ili Andrej Kiska. U Slovačkoj su novi političari ili nove partije obično povezani sa preduzetnicima.
„Sa druge strane, više pozicionirani vladini službenici ili opozicioni političari su obično u prvom redu biznismeni. Ili su to bili ranije. To je posledica primene parlamentarne demokratije od momenta kada je Slovačka stupila u EU. Zato će ovde uvek postojati napetosti“, objašnjava slovački novinar.
Izvor napetosti leži u zahtevima medijima i zahtevima da politika bude transparentna. Posebno se ovo tiče politike kada se donose odluke o uvođenju novog naoružanja ili preraspodeli ogromnog novca koji stiže iz evropskih fondova.
„Donedavno su mnogi u društvu govorili za novinare da su zapravo svojevrsne prostitutke. Međutim, sada vlada određeno primirje, iako se i dalje mediji dele na one koji pružaju podršku vlastima ili pak opoziciji“, zaključuje Kerni.