„Ja sam kao neko iz Luksemburga stručnjak za male zemlje. Crna Gora ja s pravom ponosna na svoja postignuća tokom istorije. A posebno tokom nedavne istorije. Parlament je mjesto demokratije, ja žalim što u Parlamentu nema opozicije, nikad nijesam bio pristalica praznih stolica“, poručio je Junker.
Što se tiče eventualnog proširenja EU, Junker je u Parlamentu Crne Gore naglasio da je još u novembru 2014. godine, kada je stupio na funkciju evropskog komesara, izjavio da će budućnost Evrope biti takva da do kraja njegovog mandata neće biti proširenja.
„Nakon toga dobio sam mnoštvo pisama da je takav moj stav izazvao frustracije u zemljama Zapadnog Balkana“, kazao je on.
„Nisam došao da dam prazna obećanja ili da dijelim lekcije. Ja ne mogu da vam dam precizan datum. Godina 2025. je jedan indikativan datum. Ja ne znam koji će to datum biti, to zavisi od vas, vaših napora i posla koji ćete vi obaviti“, dodao je evropski komesar.
Šef EK je ipak još jednom ukazao na ključne probleme koje EU detektuje kada je u pitanju Crna Gora, a radi se o vladavini prava, kriminalu, korupciji, pranju novca, a posebno je istakao nezavisne medije i štampu, saopštivši da „Evropska unija tome pridaje veliki značaj“.
„Komisija će više nego ikada pratiti način na koji se to zakonodavstvo primjenjuje. Trenutak vašeg ulaska u EU će zavisiti od tih odgovora. Da li su mediji nezavisni, to je takođe važno pitanje, ne samo za Crnu Goru, nego za sve članice i one koje to žele da postanu“, kazao je Junker.
Junker je takođe poručio i da su „građani ti koji će imati najviše koristi od puta ka EU“.
Kako u Parlamentu nije bilo predstavnika crnogorske opozicije, jedino pitanje upućeno Junkeru bilo je od strane poslanika vladajućeg DPS-a Nikole Rakočevića, koji se pred predsjednikom EK pohvalio kako je Crna Gora ušla u NATO i time se uspješno oduprla ruskom pritisku, na šta je evropski komesar uzvratio da Evropska unija nije ni antiruski niti antiamerički projekat.
„Mi gradimo zajedno Evropu. Ne gradimo Evropu ni protiv koga. Ne gradimo Evropu ni protiv Sjedinjenih Američkih Država, ni protiv Rusije“, objasnio je Junker.
Podsjećanja radi, ranije su poslanici crnogorske opozicije, nakon informacije da neće moći da postavljaju pitanja evropskom komesaru, saopštili da neće biti u Parlamentu tokom Junkerovog obraćanja javnosti, dok je Nebojša Medojević, jedan od lidera Demokratskog fronta, na konferenciji za štampu saopštio da je upravo EU do sad bila glavni „saučesnik kriminalnog režima“ u Crnoj Gori.
„EU je u procesu evroatlantskih integracija snažno ćutala na srastanje Crne Gore sa mafijaškim režimom i ignorisala progon političkih neistomišljenika u Crnoj Gori. Nije reagovala na bujanje organizovanog kriminala u Crnoj Gori i namještene sudske procese. Samim tim, podržavajući aktuelni režim, evropska administracija je pokazala da EU odavno nije unija vrijednosti političkih prava i sloboda“, naglasio je Medojević.