„Ne mislim da će neko na Bliskom istoku hteti da poriče da je invazija na Irak bila strateška greška i da će izgledati kao strateška greška 21. veka“, rekla je ona.
Džonsova je istakla da je svaka vojna ili teroristička akcija protiv SAD bila praćena promenom američke vojne doktrine.
„Ironija onoga što se dogodilo u Iraku jeste da smo imali dva generala u Stejt departmentu, Kolina Pauela i Ričarda Armitidža, koji su bili protiv invazije, i civile poput direktora Pentagona (Donalda Ramsfelda) koji je to podržavao“, objasnila je bivša ambasadorka SAD.
Zvanični razlog za invaziju na Irak od strane snaga SAD i antiiračke koalicije u 2003. godine bile su informacije američkih obaveštajnih službi koje su tvrdile da su pronašle dokaze da Irak razvija oružje za masovno uništenje. Za ovo nisu pronađeni nikakvi jaki dokazi.
U maju prošle godine, bivša američka državna sekretarka Kondoliza Rajs, koja je takođe radila na mestu savetnika za nacionalnu bezbednost od 2001. do 2005. godine, govoreći u Institutu Brukings u Vašingtonu, rekla je da je pravi cilj invazije Sjedinjenih Američkih Država na Irak 2003. godine bio svrgavanje Sadama Huseina.
„Nismo otišli u Irak da bismo doneli demokratiju. Otišli smo u Irak da bismo svrgnuli Sadama Huseina… To je bio bezbednosni problem“, izjavila je Rajsova u Vašingtonu.