Američki mediji insistiraju na tome da Rusija predstavlja „najveću pretnju“ za Sjedinjene Američke Države i da je Trampov tim bio u dosluhu sa Rusijom kako bi pobedio Hilari Klinton.
Međutim, portal VND navodi da treba obratiti pažnju na „mnogo moćniju državu“ — komunističku Kinu, koja povećava svoj uticaj u akademskim, vladinim i korporativnim krugovima Sjedinjenih Američkih Država.
Kineske korporacije, koje dobijaju ogromne subvencije od države ili pripadaju direktno narodnoj republici, kupuju brojne kompanije, zahvaljujući kojima će Kina imati uticaj na Vašington.
Među takvim preduzećima je najveći svetski proizvođač svinjetine „Smitvil fuds“ (Smithfield Foods), tehnološka kompanija „Motorola mobiliti“ (Motorola Mobility), kao i kompanije za informacione tehnologije „Ingram mikro“ (Ingram Micro).
Pozivajući se na „Industri vik“ (IndustryWeek), portal navodi da Kina takođe dobija kontrolu nad američkim energetskim, avijacionim, pa čak i kompanijama za zabavu.
Bez obzira na činjenicu što Tramp brani princip „Amerika na prvom mestu“, trgovinski deficit SAD sa Kinom nastavlja da raste i, prema najnovijim podacima, iznosiće više od 346 milijardi dolara — što je deficit zabeležen 2016. godine.
Zahvaljujući donacijama, Kina takođe sponzoriše univerzitetske programe koji promovišu nacionalne interese zemlje.
Istovremeno, Kina koristi ekonomski uticaj za dobijanje „geopolitičkih ustupaka“ od američkih korporacija. Na primer, ova zemlja je zatražila od međunarodne mreže hotela „Meriot“ (Marriot) da ispravi grešku u istraživanju, u kojem je Tajvan označen kao posebna država. Trenutno je „Meriot“ u Kini pod krivičnom istragom.
„Poštovanje suštinskih interesa Kine predstavlja glavni uslov za kompanije koje posluju u zemlji“, piše VND pozivajući se na članak agencije Sinhua.