„SAD računaju da će biti nastavljena realizacija dogovora sa Rusijom. Države će razmenjivati podatke o svojim strateškim nuklearnim arsenalima tokom narednog meseca, kao što smo to dva puta radili poslednjih sedam godina u okviru sporazuma“, rekla je Navertova.
Prema njenim rečima, realizacija START-a će poboljšati bezbednost SAD i njihovih saveznika, a strateški odnos između Vašingtona i Moskve učiniti stabilnijim, transparentnijim i predvidljivijim.
„To je posebno važno u trenutku kada se smanjuje nivo poverenja u odnosima, a raste pretnja od potcenjivanja i loše interpretacije“, navela je ona.
Ministarstvo inostranih poslova Rusije je saopštilo da će u bliskoj budućnosti predati Americi dokumenta kojim se potvrđuje puna realizacija obaveza iz START-a koje preduzima Moskva.
„Na današnji dan, naš ukupni potencijal iznosi: 527 interkontinentalnih balističkih raketa, balističkih raketa na podmornicama, i teškim bombarderima; 1.444 bojeve glave za interkontinentalne balističke rakete, za podmornice i nuklearne bojeve glave za teške bombardere“, saopštio je ruski spoljnopolitički resor.
Stejt department je saopštio da su SAD do 1. septembra prošle godine raspolagale sa 1.393 nuklearne bojeve glave i 660 nosača, među kojima su interkontinentalne balističke rakete i strateški bombarderi.
Sporazum „START 3“, koji je stupio na snagu 2011. godine, predviđa smanjenje strateških nosača obe strane do 700 jedinica i do 1.550 nuklearnih bojevih glava za njih. Sporazum važi deset godina.