Rusija se optužuje za sve u svetu, a Srbija za sva dešavanja na Balkanu, kako je to upravo rekao šef ruske diplomatije Sergej Lavrov komentarišući američke optužbe oko ruske uloge u jugoistočnoj Evropi.
Dovoljan je površan pogled samo na naslove tekstova koji započinju sa Rusija optužena za… pa da se shvati kako konstatacija o optužbama i za stanje u Meksiku nije neko karikiranje. Nema za šta nije optužena, samo kad je to odgovaralo Ujka Semu i njegovim saveznicima. Koga briga za dokaze! Da je tako, Pentagon je praktično priznao pre mesec dana kada je u dokumentu „Strategija nacionalne bezbednosti“ Rusiju zajedno sa Kinom označio kao one koji potkopavaju interese SAD.
Iz obilja materijala o „krivici“, pre svega Rusije, teško je napraviti izbor, ali među najsvežijima su:
— Ubistvo Olivera Ivanovića u Kosovskoj Mitrovici
Još se ovdašnja javnost nije otreznila od šoka zbog atentata na njega, brže-bolje je stigla optužba glasnogovornika iz Prištine da je ubistvo režirala Rusija. Da se stvar predupredi, jer zna se ko je pravi gospodar svega na Kosovu i Metohiji, pa i života i smrti. I čiji je Priština glasnogovornik. A zna se i da je iz američkog Stejt departmenta, a ne iz Kremlja stiglo upozorenje građanima SAD da ne putuju na Kosovo zbog mogućih nemira i terorističkih napada, baš neposredno pre ubistva Ivanovića.
— Obuka paravojnih formacija za dejstvo u Republici Srpskoj
Najuticajniji švedski list „Aftonbladet“ je koliko juče optužio Rusiju da je u svojim objektima obučavala paravojnu formaciju „Srbska čast“ koja treba da interveniše u slučaju da to zatreba aktuelnoj vlasti u Republici Srpskoj. Naravno, nikakvi dokazi o tome nisu predočeni. Valjda je bilo dovoljno što se, na opšte iznenađenje pre svega Zapada, specijalna antiteroristička jedinica MUP-a RS pojavila na svečanosti povodom Dana Srpske.
— SAD su optužile Moskvu za hemijske napade u Siriji
Američki državni sekretar Reks Tilerson pre dva dana je rekao da Moskva snosi odgovornost za žrtve najnovijeg napada za koji se sumnja da je bio hemijski. Rusija je odgovorila da je reč o čistoj američkoj propagandi. Verovatno kao i onoj o sirijskom dečaku Omranu lakše ranjenom tokom ruskog bombardovanja uporišta DAEŠ-a u Alepu, koji je proglašen mrtvim, pa onda ipak oživeo sa „teškim“ povredama čija fotografija je obišla svet dok njegov otac nije otkrio istinu o foto-montaži. Opet, slučajno, Amerika odbija da se sprovede ozbiljna međunarodna istraga o tome ko je koristio hemijsko oružje i u kakve svrhe.
— Rusija pokušava da pokvari odnose SAD i Turske
Već danas je stigla nova optužba Stejt departmenta. Rusija pokušava da pokvari odnose SAD i Turske povodom najnovije turske operacije na severu Sirije.
Sve to i još ponešto od optužbi za samo nedelju dana. One starije su poznate i vrapcima na grani, pre svega o, ni manje ni više, nego presudnom uticaju ruskih hakera na ishod američkih predsedničkih izbora.
„Znamo da su Rusi bili umešani u izbore u Francuskoj. Znamo da su bili umešani u izbore u Nemačkoj. Sada saznajemo da su umešani u cepanje Španije“, izjavio je slavodobitno američki senator Angus King, naravno ne potkrepivši nijednom činjenicom svoje tvrdnje. Još je i proročki najavio da je na razarajućoj agendi Kremlja i Škotska.
Nije vredelo ni to što je britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson izjavio pred parlamentarnim Komitetom za spoljne poslove da nije video nikakve dokaze o mešanju Rusije u britanske izbore ili referendume.
Treba li spominjati i „krivicu“ Rusije za pokušaj državnog udara u Crnoj Gori, naravno uz pomoć Srba, kao i nameru da uspostavi vlast po svom i srpskom ukusu u Makedoniji, kao i da je umešala prste i u BiH, podržavajući aktuelnu vlast RS koja se baš ne miriše sa onom u Sarajevu, pa eto na kraju i na Kosovo i Metohiju.
Nisu Rusi ni znali koliko su moćni. U stvari, Zapad mu je otvorio oči i ulio dodatno samopouzdanje. Izgleda da im je lako sa Zapadom, samo im nekako slabo ide na Balkanu. Nisu im nešto uspeli ti državni udari i nameštanje vlasti, pa Srbija, uz BiH, ali zahvaljujući samo Srbima u RS, ostade ostrvo okruženo NATO-om. Još samo da Makedonija promeni ime i ona će brzo u taj savez.
A kao sa Balkanom, nisu baš umeli ni sa tim NATO-om. Po svedočenju aktera dogovora, tadašnjeg šefa Sovjetskog Saveza Mihaila Gorbačova, ta alijansa je trebalo da ode u istoriju kao i Varšavski pakt. Ali ko sa đavolom tikve sadi… Zato je danas, uz optužbe o stalnoj ruskoj pretnji, NATO ojačao svoje snage raspoređene na severozapadnim i zapadnim granicama Rusije. A i Britanci ovih dana izjaviše da će osnažiti svoje trupe u Nemačkoj, kako bi bili spremni za slučaj ruskog napada.
I tako u nedogled. Sutra je novi dan, za nove optužbe i Rusije i Srbije.
Predstavnik američke vlasti koji je Srbiju direktno prozivao zbog sedenja na dve stolice, i ruskoj i zapadnoj, jeste napustio administraciju. To, međutim, ne menja mnogo stvari, jer sigurno neće prestati pritisak da se Srbija odrekne Kosova i Metohije i saradnje sa Rusijom, pogotovo u vojnoj sferi. A da im vojna neutralnost Srbije nije baš po volji jasno su izrazili javnim upozorenjem da će u ovoj godini pomno beležiti kako se vladamo po pitanju vojne saradnje sa Rusijom.
Mada bi se, doduše, pre to moglo nazvati ucenama, nego optužbama. Jer i Kosmet i Rusija su nam ulaznica za EU.