„Nažalost, neke zemlje se ne pridržavaju u potpunosti kvota proizvodnje iz različitih razloga. Međutim, sporazum funkcioniše, pošto neke zemlje proizvode manje nego što to zahteva sporazum. Dakle, sporazum se ispunjava 107 odsto“, rekao je Novak u intervjuu za RT na marginama ekonomskog foruma u Davosu.
Ministar ističe da zemlje proizvođači nafte nikada ranije nisu pokazale tako efikasnu saradnju u rebalansiranju tržišta.
Postojeća smanjenja su produžena do kraja 2018. godine, a da li će ugovor biti produžen ili ne biće odlučeno kasnije, rekao je Novak. Tehnički odbor koji prati sporazum očekuje rebalans tržišta u trećem ili četvrtom kvartalu godine.
Novak se uzdržao od predviđanja cena nafte do kraja 2018. godine, rekavši da je ovaj dogovor više koncentrisan na prevazilaženje prekomerne ponude na tržištu, a ne na kratkoročne cene.
Dogovor omogućava da cene nafte budu podržane do nivoa od 70 dolara za barel. Pre samo dve godine cena sirove nafte pala je na višegodišnji minimum, ispod 30 dolara.
Porast proizvodnje u Sjedinjenim Američkim Državama, koji bi mogao da obori Saudijsku Arabiju sa drugog mesta po proizvodnji nafte posle Rusije, sprečava povećanje cena nafte.
„Proizvodnja u SAD približava se nivou od 10 miliona barela dnevno. Zemlja je jedna od najvećih potrošača nafte i koristi skoro 20 miliona barela dnevno. te količine definitivno utiču na tržišta“, naglasio je Novak i dodao da bi SAD trebalo da se pridruže globalnim konsultacijama o nafti.