Američki san o rodnoj grudi

Sputnik
U najnovijoj emisiji govorimo o romanu „Rodna gruda“ Nađe Tešić, ali i o tome kako se slika tradicija na platnima laureata nagrade „Momo Kapor“.
Gde je mesto Nađe Tešić u srpskoj književnosti, ko je književnica koja je proživela svoj američki san, baš kao i njen brat oskarovac Stiv Tešić? Zašto je njen nedavno prevedeni i objavljeni roman „Rodna gruda“ važan, budući da predstavlja potresno svedočanstvo o različitim nemogućnostima – od pisanja na maternjem jeziku, nedovoljnom pripadanju američkoj kulturi i stilu života, do nemogućnosti ukorenjivanja u ono što je zapravo „rodna gruda“? O ovoj rođenoj Užičanki koja je spisateljsku, kao i karijeru profesora režije i filmske produkcije, ostvarila u Americi, o značaju situiranja ovog dela u korpus naše književnosti – razgovaramo sa dr Slavicom Garonjom, urednikom knjige i piscem pogovora.
Kako se na slici kombinuju tradicija i modernost i to tako da se u originalnom slikarskom rukopisu tradiciji daje novi dah, kako je istakao žiri za dodelu nagrade „Momo Kapor“, pitamo ovogodišnjeg laureata ovog značajnog priznanja – slikara Marka Kusmuka.
Kakvu nam priču o Rimskom carstvu priča izložba „S kraja na kraj imperije. Put rimskog viteza“, koja je od 3. do 27. aprila postavljena u Gradskom muzeju Sombor, otkriva nam jedna od autorki ove postavke, muzejska savetnica Narodnog muzeja u Beogradu Veselinka Ninković.
O filmu „Hajduk u Beogradu“, koji se snima prema istoimenom popularnom romanu za decu Gradimira Stojkovića, a čija je premijera najavljena za 25. septembar, o nostalgiji za osamdesetim, za mladošću i dobom kada smo imali mnogo više vremena jedni za druge – razgovaramo s rediteljem filma Milanom Todorovićem.
Komentar