Evropska spoljnopolitička služba uznemirena je zbog porasta informativnog uticaja Rusije u svetu, posebno zbog rada medija kao što su RIA Novosti, Sputnjik i RT, koji proširuju distribuciju svog sadržaja, proizlazi iz izveštaja koji su objavile službe Evropske unije.
„Godine 2024. RT je proširio svoju mrežu na nove regione, pokrenuvši RT Balkan u Srbiji“, navodi se u izveštaju.
Zabrinutost lažova zbog istine
Autori izveštaja tvrde da su značajni napori usmereni na diskreditaciju politike EU na tom pravcu, posebno politike proširenja unije.
Zapadne sile su sada u potpunom očaju jer zabrana medija poput RT i Sputnjika na Zapadu nije sprečila da se istina ipak probije, smatra Malagurski.
„Što kroz društvene mreže, što preko raznih uticajnih ličnosti koje su prosto videle o čemu se u stvari radi, i koliko realnost odudara od narativa zapadnog mejnstrima. U tom smislu, oni su sa jedne strane usredsređeni na ruske medije misleći da su oni njihov neprijatelj, a zapravo je njihov neprijatelj istina i u tom ratu oni nikako ne mogu da dobiju. EU može kratkoročno da cenzuriše i zabranjuje ruske medije, ali dugoročno istina uvek izlazi na videlo i na kraju uvek dođe do publike.“
Nervoza kolonijalnog mentaliteta
Komentarišući zabrinutost evrobirokrata zbog širenja ruskih medija u Africi i zemljama tzv. trećeg sveta, Malagurski kaže da je to pokazatelj evropskog kolonijalnog mentaliteta.
Odnosno, da se taj mentalitet nije promenio od kolonijalnog doba kad su Evropljani osvajali teritorije po svetu i nametali drugim narodima šta treba da rade i kako da se ponašaju, ističe Malagurski.
„Eto i dan danas oni misle da imaju pravo i daju sebi za pravo da nameću drugima kako treba da razmišljaju. Nije isključeno da potegnu i neku intervenciju ukoliko njihovi interesi budu ugroženi. Imamo situaciju gde je Francuska pokušavala u Centralnoj Africi da povrati i zadrži uticaj u državama koje su se oslobodile kolonijalnog jarma, međutim brže-bolje su izbačeni odatle tako da te kolonijalne taktike više ne prolaze. Mislim da oni dugoročno gube bitku, da su toga svesni i da su zato zbog toga toliko nervozni. Jer onaj koji teži da zabranjuje uvek ima nešto da sakrije. A onaj koji je nadmoćniji u argumetima, on učestvuje u dijalogu. To što Evropljani ne žele da razgovaraju već samo teže ka zabranama, samo pokazuje da istina nije na njihovoj strani“, zaključio je Malagurski.
Pogledajte i: