"Volstrit džornal" ističe da su Sjedinjene Države stale na istu stranu sa Rusijom i Kinom kako bi dobile podršku Saveta bezbednosti za nacrt sastavljen u Vašingtonu.
"Njujork tajms" u plan stavlja činjenicu da se u UN zbog Ukrajine razvio sukob između SAD i starih evropskih saveznika i da je usvojena rezolucija "dala težinu" naporima američkog predsednika Donalda Trampa da se postigne mir putem pregovora.
"Fajnenšel tajms" naglašava da je američka rezolucija u kojoj se poziva na što brže okončanje sukoba u Ukrajini usvojena u Savetu bezbednosti tokom glasanja koje je nanelo novi udara zapadnom jedinstvu otkako je Tramp na čelu SAD.
Savet bezbednosti UN odobrio je rezoluciju o Ukrajini koju su predložile SAD, odbacujući sve amandmane. Za rezoluciju je glasalo deset zemalja, uključujući Rusiju, Kinu i Sjedinjene Američke Države, dok je još pet bilo uzdržano. Niko nije glasao protiv.
Autori rezolucije „izražavaju tugu zbog tragičnog gubitka života ljudi tokom sukoba između Ruske Federacije i Ukrajine“; navode da je glavna svrha UN „održavanje međunarodnog mira i bezbednosti i mirno rešavanje sporova“; „snažno zahtevaju“ hitan prekid sukoba i „podstiču“ na „uspostavljanje trajnog mira između Ukrajine i Ruske Federacije“.
Dokument je usvojen u originalnoj formi, Savet bezbednosti UN odbacio je zapadne amandmane sa antiruskom retorikom.
I Generalna skupština UN je u ponedeljak glasala o ovom američkom dokumentu. Međutim, tekst je pretrpeo značajne izmene. Zbog amandmana zapadnih zemalja, koje je odobrila Generalna skupština, on je izgubio neutralan ton. Na primer, na podsticaj zapadnih zemalja, „sukob između Rusije i Ukrajine“ (kako su SAD predložile da ga nazovu) u dokumentu je postao „invazija Rusije na Ukrajinu punih razmera“.
Zemlje EU su glasale za, dok su SAD bile uzdržane.
Pored toga, Generalna skupština UN usvojila je u ponedeljak i antirusku rezoluciju o Ukrajini koju su podneli Kijev i jedan broj zapadnih zemalja. Rezoluciju je pripremila Ukrajina u saradnji sa više od 50 zemalja, ali prvi put bez podrške Sjedinjenih Američkih Država.
Za rezoluciju su glasale 93 zemlje, među kojima je bila i Srbija, dok je protiv bilo 18 zemalja, a 65 uzdržano.