NAUKA I TEHNOLOGIJA

Otkrivena misterija grobnice egipatskog faraona kojeg je vladavinom prevazišla njegova udovica

Otkriće grobnice faraona Tutmosa II oduševilo je, kako istraživače, tako i ljubitelje istorije i arheologije. Međutim, zbog toga što je mumija egipatskog kralja pronađena još u 19. veku i čuva se u Nacionalnom muzeju egipatske civilizacije, mnogi su se zapitali kako je uopšte utvrđeno da je u grobnici pronađenoj u Dolini kraljica bio sahranjen baš on.
Sputnik
Na ovo pitanje odgovor je dala Kler Izabela Gilmor, doktorand odeljenja za antropologiju i arheologiju Univerziteta u Bristolu.
„Tutmos II imao je relativno kratku vladavinu, ali njegova baština je njegova porodica. On je bio suprug i polubrat ženskog faraon Hatšepsut, kao i otac Tutmosa III , prema mišljenju mnogih najvećeg vojskovođe Egipta. Sam Tutmos II imao je kraljevsku krv kao sin Tutmosa I. Ali kako je njegova majka bila „niža žena“, tek brak sa Hatšepsut, ćerkom Tutmosa I i glavne supruge Ahmoze, zacementirao je njegovu poziciju u nasledstvu trona. Oko 500 godina nakon njegove smrti, zvaničnici iz vremena 21. dinastije shvatili su da bi grobnicu mogle da oštete poplave i pljačkaši, pa je određeno tajno mesto na liticama Tebe za čuvanje ovih ostataka. Mumificirani ostaci kraljeva, kraljica i ostalih važnih ljudi premešteni su blizu hrama Hatšepsut. Ulaz je bio dobro sakriven sve do kraja 19. Veka”, navela je ona.
Egiptolozi su tu 1881. otkrili tela, između ostalih, Ramzesa II, Setija I, Tutmosa II i Tutmosa III. Ipak, potraga za grobnicom je nastavljena.
„Grobnica označena sa C4 nalazi se na teško pristupačnom mestu. Odmah je do veličanstvenog hrama Hatšepsut, njegove glavne supruge i kasnije faraona, u Luksoru. Otkrivena je 2022, oko dva kilometra od Doline kraljeva. Istraživači su otkrili mnogo dokaza da je ovo grobnica Tutmosa II. Inicijalne opservacije pokazale su da liči na grobnicu KV20 same Hatšepsut, koja je u Dolini kraljeva. Imala je široke stepenice, vrata i prolaz. Kada su plafoni i zidovi očišćeni, pojavile su se prelepe dekoracije koje predstavljaju nebo sa zvezdama i pogrebni tekst Amduat, što je značilo da je kreč o grobnici kralja. Pretraga fragmenata krečnjaka otkrila je ime kralja i ime Hatšepsut, što je značilo da je tu mogla da bude sahranjena samo jedna osoba“, navela je Kler Izabela Gilmor i dodala:
„Iako je C4 ispražnjena i u njoj nije bilo pogrebnih darova i sarkofaga, to je bila dobra vest. To je značilo da je sadržaj grobnice premešten, verovatno zbog poplava. Ovi predmeti nisu nađeni kraj tela Tutmosa II, pa je potraga i dalje u toku.
Hram egipatske kraljice Hatšepsut
Uprkos saopštenjima, ona naglašava da ovo ipak nije prva kraljevska grobnica otkrivena posle Tutankamonove 1922. – nekropole 21. i 22. dinastije pronađene su u Tanisu tridesetih godina prošlog veka. Ipak, ovo jeste prva grobnica pronađena u Luksoru posle više od jednog veka. I to je poslednja grobnica nekog vladara 18. dinastije za koju se nije znala lokacija.
„Ima još mnogo grobnica u Egiptu koje bi trebalo pronaći: Nefertiti, Ramzesa XIII, Herihora, Kleopatre VII, Aleksandra Velikog… Neke od njih nikad neće biti pronađene, ali istraživači sada tragaju za mestom na kome su Tutmosov sarkofag i gde se nalazilo njegovo telo pre prebacivanja na litice Tebe“, navela je ona.

„Tutmos II, nije dugo vladao. Procene se kreću između četiri (1494-1490. pre nove ere) i 12 godina (1491-1479. pre nove ere). Njegova udovica Hatšepsut, koja je 21 godinu vladala, u nekim prilikama sigurno, kao muški suveren, bolje je poznata. Ona se koristila faraonskim titulama, nosila mušku kraljevsku odoru, poput ceremonijalne brade, postavila je svoju ćerku Neferure, da obavlja obrednu dužnost kraljice, te su je priznali kao kralja njeni zvaničnici“, napisala je o Tutmosu II Ameli Kurt u knjizi „Stari istok“, preneo je „Conversation“.

Pogledajte i:
Komentar