„Šta god OFAK odlučio sutra, neće doći ni do nacionalizacije, ni do stečaja i NIS će i u narednom periodu, videćemo koliko dugo, moći da funkcioniše na srpskom tržištu u dinarima“, rekao je Bajatović.
Bajatović je naveo da je ekonomski, privredni pa i politički interes da se nastavi proizvodnja u NIS-u.
„NIS ima i finansijske uslove i rezerve nafte da u narednom periodu nastavi da radi i da se nesmetano snabdeva srpsko tržište“, istakao je Bajatović.
Bajatović je za RTS rekao da postoje dva moguća pravna procesa – delistiranje i licenciranje.
Delistiranje je, prema njegovim rečima, nerealno jer da bi se NIS uklonio sa sankcija takva odluka mora da prođe i kroz proceduru kongresa SAD.
Druga opcija jeste proces licenciranja.
„Imate primere u Evropi. Gasprombanka je dobila da obavlja određene delatnosti, dovoljno je velika da ne bi stalo snabdevanja, pre svega gasom, jer je nafta pod potpunim sankcijama što se tiče EU. Imate primer Rosnjefta. Radi se o nafti koja pokriva 12 odsto nemačkog tržišta i još uvek nisu zamenili nikakvu vlasničku strukturu“, objašnjava Bajatović.
Razgovori funkcionišu tako da OFAK postavlja pitanja, pa NIS odgovara, dodao je direktor Srbijagasa.
Istakao je da je loša ideja, koju je čuo od pojedinih ekonomista, da se ugasi NIS i naveo da je to protiv interesa Srbije, ali da je ta kompanija garant stabilnosti i bezbednosti.
Bajatović je naveo da je potencijalni problem odlaska NIS-a u stečaj i da bi to napravilo proceduralne i finansijske probleme, ali da postoji mogućnost dinarskog prometa.
Navodi da Srbija ima 90 dana rezervi nafte, a i da NIS sigurno ima derivata za srpsko tržište do maja.
"Ako to saberete imamo 180 dana bez direktnih posledica. Neće biti nikakvih kantica", istakao je Bajatović i ponovio da neće biti nacionalizacije NIS-a.
Pogledajte i: