Centralna izborna komisija (CIK) u Prištini objavila je preliminarne rezultate parlamentarnih izbora, nakon što su prebrojana sva biračka mesta, ali i dalje nije dala zvanične rezultate što se tiče osvojenih mandata lista sprskih stranaka koje su učestvovale na izborima.
Dugo brojanje glasova
Istoričar i politikolog sa Kosova i Metohije Aleksandar Gadžić ni sam nije siguran šta se tačno dešava i da li će Srpskoj listi, kako su rezultati pokazali, pripasti svih deset mandata rezervisanih za Srbe ili će Samoopredeljenju koji još uvek sve kontroliše uspeti da jedan mandat isposluje stranci Nenada Rašića. Tu treba, dodaje on, i napomenuti da uslovni glasovi, kao ni glasovi putem pošte nisu prebrojani.
„Treba naravno sačekati i da se o tome iznesu zvanični podaci ali smatram da uslovni glasovi koji se čekaju a to su glasovi onih koji su glasali van svog biračkog mesta, ne mogu mnogo da promene, u stvari ne mogu uopšte, trenutno stanje ni suštinu izborne volje,“ kaže on.
Prema podacima sa 100 odsto prebrojanih biračkih mesta, kada su u pitanju srpske partije Srpska lista na izborima 9. februara dobila je 38.719, odnosno 4,62 odsto glasova, što prema rečima našeg sagovornika jeste povoljan momenat za Srbe na KiM.
„Dobitak je da se Srbi vraćaju u prištinske institucije i da će iz tih institucija pokušati da deluju i da nešto promene kada je u pitanju život kosovskih Srba,“ smatra on.
Srpska lista poželjan partner
On smatra da Samoopredeljenje teško da može da opet formira vladu jer je takva želja i tendencija zapadnih ambasadora koji su nezadovoljni politikom Aljbina Kurtija pa će pokušati da oforme jednu širu koalicionu vladu gde će Srbi čini se imati povoljan koalicioni kapacitet.
„Aljbin Kurti je uspeo da se posvađa sa svim političkim strankama na KiM i on praktično nema koalicionog partnera iako je Samoopredeljenje dobilo najviše glasova. Dakle, prekinuo je svaku mogućnost nekog dogovora. A što se tiče Srba, odnosno Srpske liste, oni su poželjan koalicioni partner za sve albanske stranke koje deluju na KiM", ocenjuje Gudžić.
Inače, CIK je objavio da je pokret Samoopredeljenje dobio je 342.281 glas ili 40,80 odsto. Demokratska partija Kosova ima 184.811 glasova ili 22,03 odsto, dok je Demokratski savez Kosova dobio 147.888 glasova ili 17,63 odsto.
Koalicija ABK - Nisma i drugi osvojila je 62.588 glasova ili 7,46 odsto.
Od ostalih srpskih stranaka druga je partija koju predvodi Nenad Rašić „Za Slobodu, Pravdu i Opstanak“ (SPO) sa 3.997, odnosno 0,48 glasova.
Slede Srpska demokratija sa 3.082 (0,37 odsto), Srpski narodni pokret (SNP) – 1,777 (0,21 odsto), GI „Narodna pravda“ – 734 (0,09 odsto), i Partija kosovskih Srba (PKS) – 458 (0,05 odsto).
Pogledajte i: